Вчера паметникът в Пловдив осъмна с надписи: "Не сме забравили", "Няма да простим"
"Паметникът „Альоша” се извисява над Пловдив като символ на борбата и победата над фашизма. Символ, който трябва да ни обединява и да напомня на поколенията за саможертвата на загиналите. За съжаление сме свидетели на поредния грозен акт срещу паметника "Альоша", срещу историята, която не може и не трябва да се зачерква". Това се посочва в официална позиция на Почетното консулство на Русия в Пловдив.
"Паметникът на войника от камък, стоящ на хълма и пазещ спомена за всички безименни руски герои, загинали в Европа отново осъмна осквернен. Тези антихуманни действие имат една цел - да ни напомнят, че злото е живо, че омразата съществува не заради причините, а просто заради самата себе си. 2020 е годината, в която честваме 75-годишнината от победата над фашизма", напомнят от дипломатическото представителство.
"Нашият "Альоша" трябва и ще бъде защитен от екстремистките актове на крайната русофобия. Проявите на вандалщина, които остават безнаказани не са добър атестат за нашето общество. Поредното посегателство спрямо паметника, който е част от културно-историческото наследство на града ни, е неприемливо, а оскверняването му е престъпление, позор и срам за обществото, посегателство срещу човешките принципи и добродетели, както и срещу най-ценните достойнства на българския дух. Животът ни няма да стане по-смислен и по-добър с поругаването на паметници, символизиращи победата на антифашистката кауза. Символът на победата над фашизма и края на Втората световна война е нашият израз на памет, почит и преклонение пред историческата правда. Почита към паметта на загиналите и жертвите на Втората световна война и извоювали победата над нацистка Германия е акт на признателност. Осъждаме всички форми на ксенофобия, екстремизъм и насилие. Нека не поставяме нови разделителни линии!", се казва още в реакцията на Москва.
Реакцията е по повод поредното поругаване на паметника от вчера, когато той бе залят с червена боя и върху него бяха изписани надписите: "Не сме забравили", "Няма да простим". Засега няма задържан за посегателството.
Фактор
"Паметникът на войника от камък, стоящ на хълма и пазещ спомена за всички безименни руски герои, загинали в Европа отново осъмна осквернен. Тези антихуманни действие имат една цел - да ни напомнят, че злото е живо, че омразата съществува не заради причините, а просто заради самата себе си. 2020 е годината, в която честваме 75-годишнината от победата над фашизма", напомнят от дипломатическото представителство.
"Нашият "Альоша" трябва и ще бъде защитен от екстремистките актове на крайната русофобия. Проявите на вандалщина, които остават безнаказани не са добър атестат за нашето общество. Поредното посегателство спрямо паметника, който е част от културно-историческото наследство на града ни, е неприемливо, а оскверняването му е престъпление, позор и срам за обществото, посегателство срещу човешките принципи и добродетели, както и срещу най-ценните достойнства на българския дух. Животът ни няма да стане по-смислен и по-добър с поругаването на паметници, символизиращи победата на антифашистката кауза. Символът на победата над фашизма и края на Втората световна война е нашият израз на памет, почит и преклонение пред историческата правда. Почита към паметта на загиналите и жертвите на Втората световна война и извоювали победата над нацистка Германия е акт на признателност. Осъждаме всички форми на ксенофобия, екстремизъм и насилие. Нека не поставяме нови разделителни линии!", се казва още в реакцията на Москва.
Реакцията е по повод поредното поругаване на паметника от вчера, когато той бе залят с червена боя и върху него бяха изписани надписите: "Не сме забравили", "Няма да простим". Засега няма задържан за посегателството.
Още от Свят
Украйна: Срината е военна артерия на Русия, ж.п. мостът през Северо-Кримския канал
Железопътният мост беше ударен сериозно от Middle Strike във взаимодействие с Движението по съпротивата в нощта на 22 и 23 юни, сега стана ясно, че той е в руини
Кубилюс: ЕС трябва да интегрира Украйна в свой бъдещ отбранителен съюз
"По-късно през тази година ще представим предложение за промяната на законодателството за обществените поръчки в областта на отбраната, наред с други пазарни правила"
Тръмп отсече: Поставяме размразените ирански активи под контрола на САЩ
Средствата ще могат да се използват единствено за закупуване на храни и медицински продукти от Съединените щати, включително царевица, пшеница и соя от американски фермери