Участък от Двинския залив в Северозападна Русия е затворен за корабоплаване след експлозията по време на изпитания на реактивен двигател, съобщи "Интерфакс".
Най-малко двама са загиналите при инцидента в Архангелска област, най-малко шестима са ранени. Източник на агенцията от силовите структури твърди, че пострадалите може да са повече, както и че при някои от ранените няма признаци на живот - може "да са загинали или да са изпаднали в клинична смърт", казва той. Като място на експлозията е описан полигон на Руските военноморски сили, който се намира край град Северодвинск на брега на Бяло море.
Управлението на морските пристанища в западна Арктика публикува предупреждение за забрана на плаването в акваторията на залива.
Инцидентът - третият сериозен, свързан с руски военен обект за месец - бе последван от информации в руски издания за повишена радиация в близкия град Северодвинск. Петербургското издание "Фонтанка" пък писа, че е възможно в затворения за гражданско плаване залив да е потънал съд - носител на ядрени ракети.
Източник на "Ведомости" твърди, че е тестван двигател на противокорабна ракета на полигон в село Ньонокса по крайбрежието, на 40 км от града. Според кмета на Ньонокса Валерий Машенков, цитиран от РБК, обаче не е имало експлозии и пожар, но населеното място е близо до мястото на взрива.
Първоначално руското министерство на отбраната настояваше, че радиационният фон е останал в норма. По-късно кметството на Северодвинск съобщи, че след инцидента се е повишил радиационният фон в града, но ситуацията се нормализира и се наблюдава постоянно.
Преди пожара в склад за боеприпаси в Красноярск миналата седмица 14 души загинаха при сходен инцидент на борда на подводница.
(източник: Дневник)
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.