18 Юни, 2026

Русия евакуира бежанците от Курска област в окупирана украинска територия

Русия евакуира бежанците от Курска област в окупирана украинска територия


Бежанците, евакуирани от Курска област, ще бъдат разселени в окупираните от Русия територии в Запорожка област, съобщи на 13 август изпълняващият длъжността губернатор на областта Алексей Смирнов, цитиран от "Киев Индепендънт".

На 6 август украинските военни предприеха изненадващо нахлуване през границата в Курска област, като за първи път редовни украински сили навлязоха в Русия.

Въпреки че подкрепленията на Москва започнаха да пристигат на бойното поле, според съобщенията Украйна е продължила да напредва все по-навътре в Курска област.

Според Смирнов Евгений Балицки, руски марионетен лидер, действащ в окупираната Запорожка област, е предложил да се оборудват "санаториуми и пансиони на брега на Азовско море, разположени от Бердянск до Кириловка".

"Първите полети ще бъдат с екипаж, който ще изпрати хората в центровете за временно настаняване в Запорожка област, а в Курска област са пристигнали доброволци, които ще помагат на жителите", допълни Смирнов.

От средата на 2024 г. около 75% от територията на южната украинска област е окупирана от Русия, включително големи градове като Мелитопол и Бердянск, но без да се включва регионалната столица Запорожие.

Руските регионални власти заявиха, че от 12 август Украйна контролира 28 населени места в Курска област, като твърдят, че навлизането е на дълбочина до 12 км по протежение на 40-километров фронт.

На 12 август украинският главнокомандващ Олександър Сирски заяви, че около 1000 квадратни километра в Курска област са под украински контрол.

Съобщава се, че силите на Киев са навлезли и в Белгородска област, като се предполага, че са издигнали украинско знаме в село Пороз в Грейворонския граничен район, разположен южно от Краснояружския район.

Около 11 000 жители на Краснояружкия район в руската Белгородска област са напуснали домовете си, заяви губернаторът Вячеслав Гладков на 13 август на фона на украинските трансгранични нахлувания. | БГНЕС
Сподели:
Радев за санкциите срещу Русия: Да, ще наложа вето - интересува ме цялото руско общество

Радев за санкциите срещу Русия: Да, ще наложа вето - интересува ме цялото руско общество

"Днес в София казах, че времето на кръстоносните походи отмина"

"България ще продължи да изпълнява ангажиментите си към НАТО", твърди министър Стоянов

"България ще продължи да изпълнява ангажиментите си към НАТО", твърди министър Стоянов

Днес министрите на отбраната от пакта разгледаха и поемането на по-голяма роля от страна на Европа за собствената ѝ сигурност в рамките на НАТО, както и реализирането на проактивен подход на Алианса към възпирането и отбраната

Наки:  Ден 1576! Ад в Москва! Втора съкрушителна атака за три дни

Наки: Ден 1576! Ад в Москва! Втора съкрушителна атака за три дни

По данни на украинското разузнаване в Русия има недостиг на ракети за системите С-300

Коментари (0)