Русия ще изгони 10 американски дипломати от страната, заяви руският външен министър Сергей Лавров, съобщават РИАНовости и БГНЕС.
„Руската федерация ще публикува днес имената на 8 американски служители, включени в руския санкционен списък. РФ ще предложи и 10 американски дипломати да напуснат Москва“, каза той.
Руската федерация стартира и процедура по прекратяване на практиката за наемане на граждани на Русия и трети страни в американските дипломатически мисии в страната, каза още той.
Прекратява се и практиката на неконтролирани краткосрочни пътувания по работа в дипломатическата мисия на САЩ в Русия.
Руската федерация реагира положително на идеята за среща на върха със САЩ, като в момента разглежда аспектите, съобщи още външният министър.
По повод обвиненията на САЩ относно предполагаеми плащания от Руската федерация на талибаните за убийства на американски военни, според Лавров това са „спекулации и фобии“.
Москва ще отговори реципрочно и на експулсирането на дипломати от Полша, заяви руският външен министър Сергей Лавров.
"Между другото, Полша също обяви експулсирането на наши дипломати и ние ще отговорим. Разбира се, по подходящ начин", каза Лавров по време на пресконференция след разговори със сръбския външен министър.
По-рано полското външно министерство съобщи, че трима служители на руското посолство в Полша са обявени за персона нон грата. Министерството заяви, че основа за такова решение е „нарушаването на условията на дипломатически статут от тези лица и провеждането на дейност в ущърб на Република Полша“.
Фактор
„Руската федерация ще публикува днес имената на 8 американски служители, включени в руския санкционен списък. РФ ще предложи и 10 американски дипломати да напуснат Москва“, каза той.
Руската федерация стартира и процедура по прекратяване на практиката за наемане на граждани на Русия и трети страни в американските дипломатически мисии в страната, каза още той.
Прекратява се и практиката на неконтролирани краткосрочни пътувания по работа в дипломатическата мисия на САЩ в Русия.
Руската федерация реагира положително на идеята за среща на върха със САЩ, като в момента разглежда аспектите, съобщи още външният министър.
По повод обвиненията на САЩ относно предполагаеми плащания от Руската федерация на талибаните за убийства на американски военни, според Лавров това са „спекулации и фобии“.
Москва ще отговори реципрочно и на експулсирането на дипломати от Полша, заяви руският външен министър Сергей Лавров.
"Между другото, Полша също обяви експулсирането на наши дипломати и ние ще отговорим. Разбира се, по подходящ начин", каза Лавров по време на пресконференция след разговори със сръбския външен министър.
По-рано полското външно министерство съобщи, че трима служители на руското посолство в Полша са обявени за персона нон грата. Министерството заяви, че основа за такова решение е „нарушаването на условията на дипломатически статут от тези лица и провеждането на дейност в ущърб на Република Полша“.
Още от Свят
Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"
На Министерството на правосъдието е наредено също да разкрие имената на подателите и получателите на определени имейли, както и предполагаемите съучастници на Епстийн, посочени в предварителното обвинение
ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор
"ЕС ще реагира бързо и решително, за да защити правата си и регулаторната си автономия“
Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи
„Най-важното е, преди всичко, Израел да остане в зоната за сигурност в Южен Ливан"