19 Декември, 2025

Русия и Китай предупреждават в съвместно изявление за опасност от ядрена война

Русия и Китай предупреждават в съвместно изявление за опасност от ядрена война

снимка: БГНЕС

Русия и Китай разпространиха съвместно изявление, в което изразяват загриженост за повишените рискове, произтичащи от изострянето на отношенията между ядрените сили, предават Sky News и Фокус. А в една ядрена война не може да има победители, се посочва в изявлението, цитирано от руските държавни медии.

"Двете държави отбелязаха загрижеността си относно участието на Австралия в плановете на САЩ за разширено ядрено възпиране", се посочва още.

"Русия и Китай са против продължителен конфликт в Украйна и е възможно той да премине в неконтролируема фаза", се предупреждава в изявлението.

"Москва и Пекин ще продължат да задълбочават доверието и сътрудничеството във военната област" и се допълва, че ще разширят мащаба на съвместните военни учения.

Китай заяви, че подкрепя усилията на руската страна да гарантира своя суверенитет и териториална цялост. Но реално Пекин игнорира правото на Украйна също да постигне своя държавен суверенитет и териториална цялост - право, което им бе отнето от Путин, започвайки тази убийствена война.

Русия и Китай се противопоставят на опитите на някои държави да използват пространството за военна конфронтация, се казва в изявлението, което е абсурдно, защото е пределно ясно кой започна и ескалира военния конфликт с Украйна.

"Русия и Китай осъждат инициативите за изземване на активи и собственост на чужди държави", съобщават още руските държавни медии.

Вече е повече от очевидно, след дълго мълчание и увъртане, на коя страна е Китай във войната на Русия с Украйна. Без съмнение зад тази позиции Пекин преследва свои цели, които все още не са артикулирани ясно в публичното пространство, но редица анализатори се досещат какви са те. 

Припомняме, че Руският президент Владимир Путин е на посещение в Китай. Путин и китайският президент Си Дзинпин разговаряха в Пекин. Двамата са обсъдили "целия спектър от двустранни отношения и перспективите за тяхното развитие", както и международни и регионални проблеми, включително войната в Украйна, Близкият изток и конфликтите в азиатския регион. По-рано Дмитрий Песков заяви, че разговорите между двамата лидери не са насочени срещу трети страни".

Сподели:

Коментари (0)

Руски дрон се разби в Северозападна Турция, на 30 км южно от Черно море

Руски дрон се разби в Северозападна Турция, на 30 км южно от Черно море

Дни преди този инцидент - в понеделник, Турция свали друг дрон, който е „излязъл извън контрол“, докато се е приближавал към турското въздушно пространство откъм Черно море.

В САЩ публикуват до часове стотици хиляди документи от досието „Епстийн“

В САЩ публикуват до часове стотици хиляди документи от досието „Епстийн“

На първия етап ще бъдат публикувани няколкостотин хиляди документа в различни формати – снимки и други материали, свързани с всички разследвания около Епстийн, като през следващите седмици ще бъдат обнародвани още стотици хиляди страници.

Путин хем лъже, че иска мирна година, хем заплашва Европа с  невиждана ескалация

Путин хем лъже, че иска мирна година, хем заплашва Европа с невиждана ескалация

„Без съмнение, и мисля, че ще се съгласите, че трябва да отстраним първопричината за конфликта, за да не се повтаря нищо подобно в бъдеще, за да бъде мирът дълготраен, устойчив и надежден. Към това и ще се стремим“, добави той