Абдулазиз бин Салман обяви, че Рияд планира да обогатява уран за своите ядрени централи
Главният изпълнителен директор на "Росатом" Алексей Лихачов заяви в понеделник, че Русия е готова да построи ядрена централа в Саудитска Арабия съвместно със САЩ.
Това решение дойде, след като саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман обяви, че Рияд планира да обогатява уран за своите ядрени централи. Поради нарастващата нужда от електрическа енергия Саудитска Арабия планира да изгради още два ядрени реактора.
"Готови сме за сътрудничество в най-широк смисъл с американски, европейски, азиатски компании - по един или друг начин това сътрудничество се осъществява и в други наши съоръжения", отбеляза Лихачов пред руската преса.
В същото време руският президент Владимир Путин е в Рияд, обсъждайки стабилизиране на цените на петрола и политическото сътрудничество между двете страни.
Още от Свят
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение
"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом
Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен
"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист
Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл
Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.