Руската полиция извади белоруския опозиционен политик Светлана Тихановская от списъка си за издирвани лица, съобщават "Ройтерс" и РИА.
Тихановская избяга в изгнание миналата година, след като президентът на Беларус Александър Лукашенко предприе репресии срещу протестиращите, които го обвиниха във фалшифициране на преизбирането му.
Тя е премахната от базата данни на издирваните лица в Руската федерация по решение на инициатора на издирването - съседна държава от ОНД (Беларус), такива данни следват от отговора на руското вътрешно министерство.
"Решението за обявяване на лице в междудържавното издирване или за прекратяването му, както и за изпращането на тази информация в централизираната регистрация на МИБ (Междудържавна информационна банка) е изключително от компетентността на правоприлагащите органи на държавата-членка на ОНД, която е инициатор на издирването", заяви министерството в своя отговор.
Съветват да се изпраща допълнителни въпроси на правоприлагащите органи на Беларус.
По-рано през юни Тихановская на пресконференция в Берлин призова германското правителство да въведе нов пакет санкции срещу Беларус.
По-конкретно тя призова германското правителство да спре сътрудничеството си с беларуски държавни компании, да поиска страната да бъде изключена от системата на Интерпол и "да проведе международно разследване на престъпления срещу граждани".
източник: news.bg
Още от Свят
Иранските военни попречиха на 6 кораба да преминат през Ормузкия проток
В събота от Корпуса на гвардейците на ислямската революция обявиха, че са възпрепятствали четири плавателни съда, които са се опитали да преминат
Зеленски на прием при британския премиер, заявил непоколебима подкрепа за Киев
„Великобритания стои до Украйна рамо до рамо и нашата подкрепа остава непоколебима. Русия не трябва да се съмнява в нашата решимост и няма да отстъпим, докато не постигнем траен и справедлив мир за Украйна“, заяви Анди Бърнам
Кубинският президент Диас-Канел обвини САЩ в "политически геноцид"
Вашингтон обвинява кубинското правителство в лошо управление на икономиката и липса на инвестиции в остаряващата инфраструктура на страната