15 Август, 2026

Русия извършва икономическо самоубийство

Русия извършва икономическо самоубийство

Михаел Рютер, Дойче Веле

С войната срещу Украйна руският президент Владимир Путин отнема всички перспективи пред своята страна, убеден е икономическият изследовател Михаел Хютер, който е директор на Института за германска икономика. В интервю за "Щутгартер Цайтунг" и "Щутгартер Нахрихтен", цитирано от многобройни немскоезични издания, експертът посочва още, че Русия преживява "политическа деградация" и не постига своите военни цели.

Войната в Украйна - последната конвенционална война?

Русия е "олигархична икономика", която функционира благодарение на природните ресурси и в която властва екстремна корупция, подчертава Хютер. Според него страната скоро няма да открие заместител на пазарите за природен газ, които сега постепенно губи, тъй като липсват съответните газопроводи. Така например Германия никога повече не би доставяла газ от Русия, ако веднъж вече намери решение и се откаже от руския внос. А актуалният преход на други страни към втечнен газ също няма да е краткотрайно решение, тъй като изграждането на инфраструктурата е скъпо начинание.

"Способността за добра организация на либералните демокрации" в кризата "за пореден път бе подценена", казва икономистът. Същевременно той изразява надежда, че унищожителната равносметка от руската нападателна война може да сложи край на конвенционалните войни. Погледнато положително това би могло да означава, че войната в Украйна е "последната подобна война".

Рекордна инфлация в Русия

На фона на санкциите, които Западът наложи на руснаците заради военната офанзива в Украйна, инфлацията в Русия достигна рекордно ниво: най-високото за последните две десетилетия. Годишното ниво на инфлацията през април 2022 е било 17,8%, съобщи руската статистическа служба Росстат в края на миналата седмица. При хранителните продукти поскъпването е с 20,5%.

Това развитие е особено тревожно за домакинствата с ниски доходи. Макаронените изделия са поскъпнали за една година с 29,6%, обяви Росстат. Маслото - с над 26%, а плодовете и зеленчуците - с 33%. Руската централна банка прогнозира, че през 2022 година инфлацията ще достигне 23%, преди да се понижи отново през 2023.
Сподели:
Остане ли Украйна без прехващачи, Русия ще „унищожи“ ТЕЦ-овете още през ноември

Остане ли Украйна без прехващачи, Русия ще „унищожи“ ТЕЦ-овете още през ноември

„Генератори, инвертори, слънчеви панели.. Трябва да се мисли за това, че утре да няма ток, електричество или отопление", каза офицерът от Централното управление за иновационни дейности на украинските въоръжени сили Андрий Онистрат

Спукана тръба наводни и блокира летище Хийтроу край Лондон

Спукана тръба наводни и блокира летище Хийтроу край Лондон

"Авиокомпаниите имат различни политики относно пропуснатите полети, така че си струва да проверите дали имате право на безплатно резервиране (на билета) или възстановяване на сумата, ако полетът ви не се е състоял", съветва Рори Боланд, редактор на Which Travel

Русия иска обяснения от Турция и САЩ за военна помощ за Украйна с наша фирма сред посредниците

Русия иска обяснения от Турция и САЩ за военна помощ за Украйна с наша фирма сред посредниците

Частната българска компания VTIC International Ltd. е посочена сред посредниците за планиран трансфер на системи M270, ракети M26 и 203-милиметрови боеприпаси

Коментари (0)