Одържавяването на дела на Renault ще позволи да се обезпечи управлението на "АвтоВАЗ" в условия на санкции
Московският завод на "Рено" преминава под управление на града и ще произвежда леки автомобили под историческата марка "Москвич". Новината съобщи лично кметът на Москва Сергей Собянин в личния си блог.
"Чуждестранният собственик е решил да закрие завода на "Рено" в Москва. Това е негово право, но не можем да позволим хиляди работници да останат без работа. Ето защо реших да поема завода под управление на града и да възобновя производството на леки автомобили под историческата марка "Москвич", пише кметът, цитиран от "Сега".
Той добави, че ще се опитат да запазят по-голямата част от персонала, пряко нает в завода, и свързаните с него работници.
Руските активи на френската автомобилна компания Renault станаха държавна собственост, съобщиха от Министерството на промишлеността и търговията на Русия. Заводът на Renault в Москва преминава в баланса на правителството на Москва. 67,69% от акциите на "АвтоВАЗ" се дават на Научно-изследователския автомобилен институт, а останалата част от активите остава в "Ростех".
"Одържавяването на дела на Renault ще позволи да се обезпечи управлението на "АвтоВАЗ" и възможността на предприятието да работи в условията на санкции. Така ще съхраним ключовите компетенции, производствения цикъл и работните места", заяви министърът на промишлеността и търговията Денис Мантуров. В края на април той уточни, че става дума за символична сделка за 1 рубла. Днес уточни, че Renault има опция за обратно изкупуване на акциите в рамките на 6 години.
"Камаз" ще стане основен технологичен партньор на възстановения Московски автомобилен завод "Москвич". На първия етап ще бъде организирано производството на класически автомобили с двигател с вътрешно горене, а в дългосрочен план - и на електрически автомобили. Освен това заедно с "Камаз" и руското Министерство на промишлеността и търговията работим по локализирането на производството на максимален брой автомобилни компоненти в Русия", уточни Собянин.
По думите му автомобилният завод на Волгоградски проспект има дълга и славна история. Преди почти сто години тя започва с производството на автомобили Форд. В продължение на десетилетия тук се произвеждат легендарните местни автомобили "Москвич". От 1998 г. насам заводът си сътрудничи с "Рено", като от поточната линия слизат Logan, Duster и Sanderos. В завода в момента се произвеждат автомобили "Лада". "АвтоВАЗ" ще продължи да обслужва сервизно и френските марки автомобили в Русия.
След нахлуването на Русия в Украйна Renault обяви, че спира работата на завода в Москва и че разглежда всички възможно варианти за дела си в "АвтоВАЗ". В предприятията на Renault в Русия работят над 45 000 души.
"През 2022 г. ще отворим нова страница в историята на "Москвич", добави кметът.
Фактор
"Чуждестранният собственик е решил да закрие завода на "Рено" в Москва. Това е негово право, но не можем да позволим хиляди работници да останат без работа. Ето защо реших да поема завода под управление на града и да възобновя производството на леки автомобили под историческата марка "Москвич", пише кметът, цитиран от "Сега".
Той добави, че ще се опитат да запазят по-голямата част от персонала, пряко нает в завода, и свързаните с него работници.
Руските активи на френската автомобилна компания Renault станаха държавна собственост, съобщиха от Министерството на промишлеността и търговията на Русия. Заводът на Renault в Москва преминава в баланса на правителството на Москва. 67,69% от акциите на "АвтоВАЗ" се дават на Научно-изследователския автомобилен институт, а останалата част от активите остава в "Ростех".
"Одържавяването на дела на Renault ще позволи да се обезпечи управлението на "АвтоВАЗ" и възможността на предприятието да работи в условията на санкции. Така ще съхраним ключовите компетенции, производствения цикъл и работните места", заяви министърът на промишлеността и търговията Денис Мантуров. В края на април той уточни, че става дума за символична сделка за 1 рубла. Днес уточни, че Renault има опция за обратно изкупуване на акциите в рамките на 6 години.
"Камаз" ще стане основен технологичен партньор на възстановения Московски автомобилен завод "Москвич". На първия етап ще бъде организирано производството на класически автомобили с двигател с вътрешно горене, а в дългосрочен план - и на електрически автомобили. Освен това заедно с "Камаз" и руското Министерство на промишлеността и търговията работим по локализирането на производството на максимален брой автомобилни компоненти в Русия", уточни Собянин.
По думите му автомобилният завод на Волгоградски проспект има дълга и славна история. Преди почти сто години тя започва с производството на автомобили Форд. В продължение на десетилетия тук се произвеждат легендарните местни автомобили "Москвич". От 1998 г. насам заводът си сътрудничи с "Рено", като от поточната линия слизат Logan, Duster и Sanderos. В завода в момента се произвеждат автомобили "Лада". "АвтоВАЗ" ще продължи да обслужва сервизно и френските марки автомобили в Русия.
След нахлуването на Русия в Украйна Renault обяви, че спира работата на завода в Москва и че разглежда всички възможно варианти за дела си в "АвтоВАЗ". В предприятията на Renault в Русия работят над 45 000 души.
"През 2022 г. ще отворим нова страница в историята на "Москвич", добави кметът.
Още от Свят
Трагедия във Франция: Пътнически самолет катастрофира, 11 са загинали
В самолета са пътували група парашутисти
Кошмарът на Венецуела: опустошителни земетресения, последици, мерки на властта
Дублетът на 24 юни т.г. се осъществява в междуплочовия регион наблизо до разломната система Сан Себастиан. Нейната последна земетръсна активация е също твърде отдавна през 1900 година
Началото на края за Бъкингам? Британците масово обръщат гръб на Короната
Докато бизнесът и по-възрастното население все още виждат в монархията марка, която носи милиарди от туризъм, новото поколение британци я възприема като остарял, твърде скъп анахронизъм, плащан от джоба на данъкоплатеца