19 Март, 2026

Русия модернизира "димящия" си самолетоносач, удължава живота му с 20 години

Русия модернизира "димящия" си самолетоносач, удължава живота му с 20 години

Това е вторият крайцер, с който ще разполага през 2020 година руския флот

Тежкият авионосен крайцер "Адмирал Кузнецов" е разположен на плаващ док за ремонт и модернизация, заяви пред РИА "Новости" източник от корабостроителната индустрия, предава Russia Beyond.

"Да, той вече е на дока", потвърди събеседникът на агенцията.

По-рано председателят на Обединената корабостроителна корпорация (ОСК) Алексей Рахманов обяви, че работите по ремонта и модернизацията на кораба трябва да приключат до края на 2020 година. През първата половина на 2021 г. ще се проведат тестовете, след което корабът ще бъде върнат в арсенала на руския флот.

В момента руският флот има един тежък авионосен крайцер - "Адмиралът на флота на Съветския съюз Кузнецов", който бе пуснат на вода през 1991 г., по времето на СССР. След модернизацията неговият живот ще бъде удължен с още 20 години.

Дължината на палубата на руския самолетоносач е 306 метра, ширината ѝ 75 метра, водоизместимостта на самолетоносача е 60 хиляди тона, а максималното разстояние на плаване (с едно зареждане) е повече от 15 хиляди километра. Екипажът му се състои от 1960 души, включително 518 офицери и 210 подофицери.

"Адмирал Кузнецов" носи 12 броя от изтребителите Су-33 или 12 броя от Су-25, както и хеликоптерите Ка-27 и Ка-29. На борда му са били извършвани и тестове на нова авиогрупа, съставена от изтребителите МиГ-29K и хеликоптери те Ка-52К.


"Адмирал Кузнецов" разполага с противокорабни крилати ракети "Гранит" (разположени на 12 подпалубни пускови установки), ПВО системата "Кинжал" (4 модула по 192 ракети) и комплексът "Кортик" (8 модула тъй по 256 ракети и 48 хиляди снаряда).
Сподели:

Коментари (0)

Експерти от ЕС са в Украйна по проверка за възстановяването на тръбопровода „Дружба“

Експерти от ЕС са в Украйна по проверка за възстановяването на тръбопровода „Дружба“

Специалистите пристигат, след като затварянето на нефтопровода през януари предизвика спор с Унгария, която блокира заема от 90 млрд. евро от ЕС за Киев

Иран подготвя такси и данъци за корабите, плаващи през Ормузкия проток

Иран подготвя такси и данъци за корабите, плаващи през Ормузкия проток

„В парламента работим по план, според който държавите ще плащат такси и данъци на Ислямската република, ако Ормузкият проток се използва като сигурен маршрут за транзит, енергийна и продоволствена сигурност“

Авиокомпаниите са заплашени от недостиг на гориво още през април

Авиокомпаниите са заплашени от недостиг на гориво още през април

Тази седмица Виетнам стана първата държава, която предупреди за евентуална отмяна на полети от месец април, а Китай и Тайланд обявиха, че спират износа на гориво, за да запазят собствените си запаси