Снимка: архив
Хамиш де Бретън-Гордън призова международната общност да осъди тези опити
Военен експерт предупреди, че Русия може да използва "ужасяващи" химически оръжия в Украйна, като призова международната общност да осъди тези опити.
В неделя Русия беше обвинена, че е използвала фосфор в обсадения град Бахмут. Украйна публикува кадри, за които се твърди, че показват как той се изсипва върху нейните позиции, съобщи Евронюз.
Бомбардирането на цивилни райони с фосфор е незаконно съгласно Женевската конвенция - договор, уреждащ правилата на войната. Той обаче може да се използва законно от военните сили за нощно осветяване и димни завеси.
Фосфорът предизвиква светкавични пожари, които са изключително трудни за потушаване. Ако хората бъдат уцелени с него, те получават ужасни изгаряния, които всъщност се ускоряват, ако влязат в контакт с вода.
Кремъл твърди, че няма намерение да използва химически оръжия.
Въпреки че е "абсолютно ужасяващо оръжие", британският експерт по химически оръжия Хамиш де Бретън-Гордън казва, че от военна гледна точка то може да бъде "невероятно успешно" на бойното поле.
"Това беше любимото оръжие на сирийския режим", обяснява той. "То беше използвано за опожаряване на цели градове и села в северозападната част на страната "като някакъв вид средновековна политика на изгорената земя".
Твърди се, че бомбите с бял фосфор са били използвани от сирийските правителствени сили, работещи заедно с руския генерал Сергей Суровикин, като част от военната интервенция на Москва през 2015 г. за спасяване от бунтовниците на изпадналия в беда лидер на страната Башар Асад.
След като командва руските сили в сирийската гражданска война, Суровикин, известен като генерал Армагедон, сега командва войските в Украйна.
"Това, което руснаците и сирийците откриха, е, че можеш да воюваш конвенционално в градовете, но можеш да стигнеш само дотам", каза де Бретън-Гордън пред Евронюз. "След като ги превърнете в развалини, е много трудно да изтласкате враговете си. Хората могат да се скрият. Но ако хвърлите фосфор, той ги изгаря."
Именно това виждаме в Бахмут", добави той.
От август насам руските и украинските сили водят ожесточени боеве за стария солодобивен град, който е оприличаван на "месомелачка". Сраженията нанесоха тежки загуби и изчерпаха запасите и на двете страни, особено на боеприпасите.
"Никой не е стигнал доникъде", каза де Бретън-Гордън и добави, че фосфорът вероятно се използва от "отчаяние".
Фосфорът може да има и значително психологическо въздействие както върху войниците, така и върху цивилните, които често нямат възможност да се предпазят от ужасяващите изгаряния.
САЩ, Обединеното кралство и други държави многократно са изразявали опасения, че Русия може да използва химически оръжия в Украйна, особено непосредствено след нахлуването си миналата година.
Досега тези опасения са били неоснователни. Де Бретън-Гордън обаче отправи предупреждение за бъдещето.
"Когато фосфорът не подейства, Асад премина към химическите оръжия и използва хлор и нервнопаралитични вещества", каза той. "[Това беше] почти предпоследното оръжие, което видяхме в Сирия. Когато то се провали, те се насочиха към химическите оръжия.
"Това е възможно."
Бившият офицер от британската армия и командир на британския съвместен химически, биологически, радиологически и ядрен полк твърди, че сирийските правителствени войски са успели да пробият четиригодишната обсада на Алепо през 2016 г., благодарение на хлорни барелни бомби.
Асад многократно е отричал използването на химически оръжия срещу цивилни в Сирия, въпреки че международни следователи са документирали няколко случая.
Макар да заяви, че в Украйна не са били използвани химически оръжия от Москва, Де Бретън-Гордън смята, че светът не трябва да "залага" на факта, че това ще бъде така.
"Международната общност трябва да потвърди, че всяка употреба на химически или биологични оръжия е неприемлива под каквато и да е форма", добави той. "Те трябва да призоват руснаците".
"Сигурен съм, че НАТО и Западът ще действат, ако те [Русия] използват химически оръжия в Украйна. Но след като казаха това, те стояха настрана, когато Асад използва такива оръжия в Сирия, и това може да окуражи Путин", продължи дьо Бретон-Гордън.
"Мисля, че няколко подбрани думи от страна на Байдън и други световни лидери в този момент биха могли да бъдат полезни", добави той.
През март 2022 г. президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че НАТО ще реагира, ако бъдат използвани химически оръжия, като добави, че "естеството на отговора ще зависи от естеството на използването".
Русия е една от 193-те държави, които са подписали Конвенцията за забрана на химическите оръжия, забраняваща производството, складирането и използването на такива оръжия.
Кремъл отрича да разполага с химически оръжия. Въпреки това използва смъртоносния нервнопаралитичен агент "новичок", за да отрови опозиционния лидер Алексей Навални и политически опоненти в Обединеното кралство, като някои разследващи журналисти твърдят, че Русия има тайна оръжейна програма.
Подобно на много други държави, тя разполага и с големи запаси от промишлени химикали като хлор, които могат да бъдат адаптирани за военна употреба.
През декември Киев обвини Русия, че е използвала забранено химическо оръжие срещу неговите войски в Източна Украйна.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства