21 Декември, 2025

Русия обърна плочата: Москва и Анкара са способни да сведад до минимум конфронтацията в Идлиб

Русия обърна плочата: Москва и Анкара са способни да сведад до минимум конфронтацията в Идлиб

Дмитрий Песков

Русия и Турция са способни да сведат до минимум риска от взаимна конфронтация на въоръжените им сили в сирийската провинция Идлиб. Това заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС и Ройтерс.

"Надяваме се, че можем напълно да минимизираме този риск благодарение на тесния контакт и диалог, който се води между военните на двете страни", заяви Песков в отговор на въпрос каква е вероятността от сблъсък между руски и турски войски в Идлиб.

Москва се надява, че предстоящата среща между президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган ще създаде възможност за изпълнение на договореностите на двете страни за Идлиб.

Путин и Ердоган ще се срещнат на 5 март в Москва. Песков отбеляза, че се обсъжда и възможността за среща на върха за Сирия между лидерите на Русия, Турция и Иран.

Русия не може да съдейства за решаване на проблема с мигрантите от Сирия, ако за това е нужно да се спре борбата с тероризма, заяви външният министър Сергей Лавров, цитиран от ТАСС.

"Не можем да съдействаме за решаване на проблема с миграцията от Сирия за сметка на борбата с тероризма, както ни призовават някои европейски политици. Напълно разбираме сложността на мигрантския проблем за ЕС и водим диалог с европейската външнополитическа служба за намиране на решение на този проблем", каза Лавров.

По последни данни, съобщени днес от турския вътрешен министър Сюлейман Сойлу, над 110 000 мигранти са преминали границата на Турция с ЕС след решението на Анкара от 28 февруари повече да не спира мигрантите, които искат да отидат в Европа по суша или море, отбелязва ТАСС.
Сподели:

Коментари (0)

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

На 22 декември Слънцето ще изгрее в 07:54 ч. за столицата, а наблюдения ще могат да се провеждат до около 06:45 ч. сутринта

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

„Още 130 отвлечени ученици от щата Нигер са освободени, нито един не остана в плен.“ По-рано през декември бяха освободени други 100 деца.

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Новият самолетоносач, също с ядрен двигател, ще е много по-голям от сегашния. Той ще е с водоизместимост близо 80 000 тона и с дължина около 310 метра