25 Август, 2026

Русия обяви конкурс за концепции на Мавзолея в Москва без тялото на Ленин

Русия обяви конкурс за концепции на Мавзолея в Москва без тялото на Ленин

Съюзът на архитектите на Русия обяви конкурс за най-добра концепция на Мавзолея без тялото на Владимир Ленин.

Решението за провеждане на състезанието е взето в края на август, но правилникът е одобрен и публикуван едва на 11 септември. Резултатите от конкурса ще бъдат обявени на фестивала "Zodchestvo" в Москва, който се провежда от 11-13 ноември, съобщава Радио Свобода.

За участие в конкурса са поканени както архитекти и художници, така и обикновени граждани на Русия и ОНД. На всички е предоставена възможност да  направят скици на проекта за бъдещата адаптация на Мавзолея.

По думите на организаторите присъствието на тялото на Ленин в монумента противоречи на съвременните представи за паметта и е нарушение на руската православна традиция. В същото време сградата на Мавзолея е под закрилата на ЮНЕСКО и осигурява хармонична връзка с Кремъл.

Съюза на архитектите в Русия считат, че  Мавзолеят трябва да стане филиал на Държавния музей на архитектурата "Щусев". Според тях в монументалната сграда може да бъде представена експозиция за историята на Мавзолеи и различните етапи от неговото съществуване и проектите на всички версии на тази емблематична сграда.

Участниците в състезанието също са поканени да изготвят генерален план с маршрут, свързващ Мавзолея с Архитектурния музей на Воздвиженка.

В журито, което ще оценява проектите, влизат министърът на културата Олга Любимова, лидерът на "Справедлива Русия" Сергей Миронов и директорът на музея в Кремъл Елена Гагарина.

Сподели:
„Несломимите: светлината в мрака“ – фотоизложба за трагедията на първата линия на фронта

„Несломимите: светлината в мрака“ – фотоизложба за трагедията на първата линия на фронта

Авторът Сергий Гимюш участва активно в хуманитарни мисии в Украйна като доброволец и фотограф, а по време на евакуация в прифронтовите села в Харкивска област, неговият автомобил попада под артилерийски обстрел

Ридли Скот: Аз не съм кинодеец, аз съм инфлуенсър

Ридли Скот: Аз не съм кинодеец, аз съм инфлуенсър

През ноември легендарният британски режисьор ще получи почетен "Оскар" на церемонията за Наградите на управителния съвет на американската Академия за кинематографично изкуство и наука

Факултетът по славянски филологии на СУ се обяви в защита на украинския език и култура

Факултетът по славянски филологии на СУ се обяви в защита на украинския език и култура

Не приемаме и не можем да мълчим пред опитите културата да бъде превърната в мишена, категорични са българските учени

Коментари (0)