24 Февруари, 2026

Русия осъди инженер на 16 г. затвор - обвини го в предоставяне на военна информация на Украйна.

Русия осъди инженер на 16 г. затвор - обвини го в предоставяне на военна информация на Украйна.

32-годишният Данил Мухаметов е работил в „Уралвагонзавод“

Инженер, който е работил за руски производител на танкове, е осъден в Русия на 16 години затвор за "държавна измяна", след като е признат за виновен за "предоставяне на военна информация" на Украйна.

32-годишният Данил Мухаметов е работил като инженер в „Уралвагонзавод“ в Нижни Тагил в руския регион Урал. Той е бил задържан през 2023 г. заедно със съпругата си Виктория от руската служба за сигурност ФСБ, предаде АФП.

Мухаметов и съпругата му, която също е работила там, са обвинени, че са „предоставили на украинските специални служби военна и техническа информация“, заяви регионалният съд в Свердловск.

Твръди се, че Мухаметов „частично признава вината си“. Така той получава 16 години затвор.

Съпругата му Виктория е осъдена в началото на октомври на 12,5 години затвор по същите обвинения.

Случаят е поредното дело "за шпионаж в полза на Украйна", което Русия е завела, откакто започна пълномащабната си инвазия срещу съседната страна през февруари 2022 г.

Оттогава хиляди хора също са били задържани или глобени заради противопоставянето си на агресията срещу Украйна. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Моделът на водене на война, който включва размяна на човешки животи за тактически успехи, вече не е логичен и достъпен вариант

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Освен това словашкият премием отбеляза, че страната може да отиде по-далеч - по-специално, да преразгледа подкрепата си за членството на Украйна в Европейския съюз

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Президентът на Беларус обвини „наследници на нацистите“ в подготовка за атака на Изток и призова за силна армия и национално единство