21 Май, 2026

Русия открито заплаши с удари по територията на Полша

Русия открито заплаши с удари по територията на Полша

Официалният говорител на Министерството на външните работи на Русия, Мария Захарова, направи изявление на брифинг, в което изрази заплаха към Полша, съобщи УНИАН.

На 13 ноември в полския град Редзиково, разположен на брега на Балтийско море, беше официално въведена в експлоатация голяма база за противовъздушна отбрана "Aegis Ashore". Тя е част от по-голямата система за противоракетна отбрана на НАТО, предназначена за прихващане на ракети. Според руски източници в базата може да се намират и американски балистични ракети.

Захарова подчерта, че Москва разглежда тази военна база като потенциална цел. Ето какво заяви: "Като се има предвид характерът и нивото на заплахите, които създават подобни западни военни обекти, противоракетната отбрана в Полша отдавна е включена в списъка с приоритетни цели за евентуално унищожение. Това може да бъде осъществено с широк спектър от най-новото въоръжение, ако се наложи," заяви тя.

Руснаците нанесоха удар с балистична ракета по Днепър


Както съобщи УНИАН, тази сутрин Русия атакува Днепър с междуконтинентална балистична ракета. Въпреки това, от Въздушните сили на Украйна увериха, че ударът не е причинил значителни щети.

Военният анализатор Алексей Хетман смята, че използването на междуконтинентална ракета срещу град, който и без това е обект на чести обстрели, е било опит да се сплашат западните съюзници на Украйна. Според него Москва е искала да покаже, че е готова да използва ракети, способни да достигнат Лондон.

Ядрена доктрина на Путин

Наскоро Владимир Путин подписа нова ядрена доктрина на Русия, която според анализатори има за цел да заплаши Запада, включително и политическия екип на Доналд Тръмп.

Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Ердоган изрази пред Тръмп задоволството си от удължаването на примирието с Иран

Ердоган изрази пред Тръмп задоволството си от удължаването на примирието с Иран

Турският президент е подчертал също така, че подготовката за домакинството на Анкара за срещата на върха на НАТО продължава и страната полага усилия за успешното ѝ протичане.

Мадяр: Украински оператори на дронове унищожиха с един удар 65 кадировци

Мадяр: Украински оператори на дронове унищожиха с един удар 65 кадировци

Взривено е мястото за дислокация на личния състав на подразделението „Север-Ахмат“.

САЩ проведоха изпитателен полет на междуконтиненталната балистична ракета Minuteman III

САЩ проведоха изпитателен полет на междуконтиненталната балистична ракета Minuteman III

Отбелязва се, че изстрелването на ракетата е станало на фона на тридневните руски военни учения с използване на ядрено оръжие.