7 Декември, 2025

Русия отново заговори за ядрени оръжия

Русия отново заговори за ядрени оръжия

Сергей Рябков

Рябков твърди, че Русия няма намерение да разполага ядрен арсенал извън нейната територия

Русия няма да разполага ядрени оръжия в чужбина, освен в своя съюзник Беларус, но ще намери начини да противодейства на всяко разполагане на тактически ядрени оръжия от страна на САЩ във Великобритания. Това заяви руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков. Дано само изявлението му да не е измамно, както обещанието на Путин, че няма никакви намерения да напада Украйна.

Представителят на Кремъл подчерта, че Руската федерация не планира да разполага ядрен арсенал извън страната. По думите му разполагането на тактически ядрени оръжия на територията на Беларус е било извършено за противодействие на все "по-агресивните и заплашителни дейности" на Северноатлантическия алианс, ръководен от Съединените щати, игнорирайки очевадния факт, че не НАТО е агресор, а Русия.

Рябков, който ръководи контрола върху ядрените оръжия в Русия, порица САЩ за това, че са включили в ядрените мисии на НАТО "свободните от ядрени оръжия" европейски държави. И предупреди, че плановете на Вашингтон да разположат тактически ядрени оръжия във Великобритания няма да възпрат Москва. Той определи това като провокация и отправи призив да се спре този безкраен кръг от ескалация.

В момента пет страни от НАТО - Белгия, Германия, Италия, Холандия и Турция, разполагат с общо около 100 тактически ядрени оръжия на САЩ в шест бази, според Федерацията на американските учени.

Сподели:

Коментари (0)

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

„Китай удря в сърцето на европейския индустриален и иновационен модел, исторически базиран на машинни инструменти и автомобили.“

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

Министърът уточни, че не е присъствал по време на операцията.

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."