7 Декември, 2025

Русия помпи мускули: Екипира новите си ядрени подводници с хиперзвукови ракети "Циркон"

Русия помпи мускули: Екипира новите си ядрени подводници с хиперзвукови ракети "Циркон"

Русия е в процес на оборудване на своите нови ядрени подводници с хиперзвукови ракети "Циркон", заяви ръководителят на най-големия руски корабостроител пред държавната информационна агенция, цитиран от Reuters и "Фокус".

"Многоцелевите атомни подводници от проекта "Ясен-М“ ще... бъдат оборудвани с ракетна система "Циркон“ на редовна база“, заяви пред РИА Новости Алексей Рахманов, главен изпълнителен директор на Обединената корабостроителна корпорация (ОКК). "Вече се работи в тази насока“.

Подводниците от клас "Ясен", известни още като проект 885M, са подводници с ядрени крилати ракети, построени да заменят ядрените атакуващи подводници от съветската епоха като част от програма за модернизиране на армията и флота.

Хиперзвуковите ракети "Циркон", базирани в морето, имат обхват от 900 км и могат да се движат със скорост няколко пъти по-висока от скоростта на звука, което затруднява защитата срещу тях.

Президентът Владимир Путин анонсира по-рано тази година, че Русия ще започне масови доставки на ракети "Циркон" като част от усилията на страната за модернизация на атомното си оръжие.

Руската многоцелева фрегата "Адмирал Горшков", която изпробва своите ударни способности в западната част на Атлантическия океан по-рано тази година, вече е оборудвана с ракети "Циркон".
Сподели:

Коментари (0)

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Тя е част от групата „Шахид Шуштари“, която според американското разузнаване  е извършвала кибератаки с цел шпионаж и нарушаване на работата на правителствени служби и търговски компании