7 Декември, 2025

​Русия прави "зала на срама" с фалшивите новини за нея

​Русия прави "зала на срама" с фалшивите новини за нея

Външното министерство на Русия обяви, че открива на уебсайта си нова рубрика, която ще съдържа публикации на чуждестранни медии за Русия с голям червен печат "FAKE" - за лъжливи новини, предадоха ДПА и ТАСС, цитирани от БТА.

Говорителката на министерството Мария Захарова коментира, че вероятно рубриката ще се попълва редовно.

Тя отбеляза, че няма да се включват всички "недостоверни информации за Русия", а целта е да се покаже основната тенденция в публикуването на неверни новини за страната и да се направи всичко възможно за спиране на тяхното тиражиране.

Захарова подчерта, че Москва не цели да заклеймява чуждите медии, а по този начин да им помогне "по-добре да разберат действителността".

Засега в "залата на срама" присъстват само пет съобщения на медии от САЩ и Обединеното кралство с обвинения към Москва. Може да ги видите ТУК.

Сред тях е Ен Би Си, която съобщава, позовавайки се на източници от американското разузнаване, че укриващият се в Русия беглец Едуард Сноудън ще бъде даден на Доналд Тръмп като "подарък". Лондонският "Телеграф" пък разкрива руски заговор за убийството на премиера на Черна гора, а агенция "Блумбърг" цитира обвиненията от миналата седмица на кандидата за президент на Франция Еманюел Макрон, че Москва се опитва да повлияе на изборите чрез кибератаки.

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.