29 Юни, 2026

Русия напуска Парламентарната асамблея на ОССЕ, обвини я в "русофобия"

Русия напуска Парламентарната асамблея на ОССЕ, обвини я в "русофобия"

Двете камари на руския парламент приеха изявления

Русия преустановява участието си в Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), обвинявайки я в "русофобия" и "дискриминация" в разгара на руската агресия срещу Украйна.

Изявленията бяха приети днес от двете камари на руския парламент, предаде АФП.

"Пристрастните и дискриминационни подходи, двойните стандарти и тоталната русофобия свидетелстват за крайно влошаване на положението на Парламентарната асамблея на ОССЕ като механизъм за междупарламентарно сътрудничество", обяви Съветът на федерацията.

"Руските сенатори и депутати от Държавната дума смятат за оправдано и легитимно да преустановят участието на руската делегация в Парламентарната асамблея на ОССЕ, както и плащането на руската вноска в бюджета на тази организация", смятат руските депутати. 

Подобна декларация беше приета от Държавната дума - долната камара на парламента на Русия.

Създадена през август 1975 г., когато Западът и съветският блок се споразумяха да създадат платформа за диалог, ОССЕ към момента обединява 57 държави.

От началото на руската офанзива в Украйна през февруари 2022 г. тя преживява най-сериозната криза в своята история.

Украйна призова Русия да бъде изключена от ОССЕ, както беше изключена и от Съвета на Европа през март 2022 г. /БГНЕС


Сподели:
Путин нахъсва руснаците: Западът жертва Украйна в брутална война срещу Русия

Путин нахъсва руснаците: Западът жертва Украйна в брутална война срещу Русия

Пред конгреса на „Единна Русия“ руският президент обяви, че Киев бяга по цялата линия на фронта и затова прибягва до саботажи, докато Москва има ресурси да устои на всеки натиск

Шок във Варшава: Качински поиска да бъде спряна Украйна по пътя към ЕС

Шок във Варшава: Качински поиска да бъде спряна Украйна по пътя към ЕС

Конфликтът отразява колко много се е променила полската дискусия за Украйна, отбелязва Financial Times

„Ключът към ключалката“: Риженко предсказа какво ще се случи с Кинбърнската коса

„Ключът към ключалката“: Риженко предсказа какво ще се случи с Кинбърнската коса

Бившият капитан обяснява защо е толкова важно косата да бъде отново под украински контрол

Коментари (0)