15 Януари, 2026

Русия премахва талибаните от списъка с терористи

Русия премахва талибаните от списъка с терористи

Руското външно министерство обяви, че "на най-високо равнище" е взето решение за премахване на талибаните от списъка с терористични организации, предаде ТАСС, цитиран от "Ройтерс".

Предстоят няколко законодателни процедури, за да влезе решението в сила, обяви специалният представител на Русия в Афганистан Замир Кабулов.

През юли Путин каза, че Русия възприема движението на талибаните като съюзник в борбата срещу тероризма.

Нито една страна в света не е признала официално властта на талибаните в Афганистан, въпреки че Китай и ОАЕ приеха техните посланици.

Припомняме, че талибаните успяха през август 2021 г. да свалят от власт поддържаното от САЩ афганистанско правителство и обявиха, че създават Ислямско емирство Афганистан.

Международната общност обаче въведе санкции срещу талибанския режим, което доведе до сериозни икономически проблеми за централноазиатската страна.

Европейските страни се опасяват, че при рухване на афганистанската икономика голям брой афганистански мигранти ще потеглят към Европа, отбелязва АФП.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ задържаха още един танкер, свързан с Венецуела

САЩ задържаха още един танкер, свързан с Венецуела

Това стана малко преди планираната среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо.

Франция изпраща сухопътни, въздушни и морски сили в Гренландия - за европейско военно учение

Франция изпраща сухопътни, въздушни и морски сили в Гренландия - за европейско военно учение

"Франция и европейците трябва да продължат да присъстват навсякъде, където интересите им са застрашени – без ескалация, но с твърдост."

Москва повдигна обвинения за "унищожаване на съветски паметници", включително за МОЧА

Москва повдигна обвинения за "унищожаване на съветски паметници", включително за МОЧА

Общо са образувани 164 наказателни дела за „унищожаването на съветски паметници в чужбина“. Според Бастрикин, половината от тези обекти „са унищожени по решение на държавни служители“, а останалите са повредени от „русофоби“ и „националисти“.