7 Декември, 2025

Русия пред голямо изпитание - как да спасява икономиката си

Русия пред голямо изпитание - как да спасява икономиката си

Михаил Мишустин

Глобалната промяна на акцентите в световния енергиен баланс е едно от най-големите предизвикателства пред властта в Кремъл

Глобалната промяна на акцентите в световния енергиен баланс е едно от най-важните предизвикателства за руската икономика. Това каза премиерът на Русия Михаил Мишустин във видеообръщение към участниците в Гайдарския форум.

Сред глобалните предизвикателства, пред които сме изправени, е започналата структурна промяна на световния енергиен баланс. И въпреки че петролът и природният газ ще продължат да играят съществена роля в него, то изместването на акцентите в глобалната икономическа система не може да бъде пренебрегнато. Това наистина е сериозно предизвикателство за нашата икономика, заяви Мишустин, цитиран от ТАСС и dir.bg.

Руският премиер напомни, че правителството включва в стратегията си за развитие възможността за оперативна реакция на новите предизвикателства, които могат да възникнат през идните 10 години.

Много е важно да не оставаме в плен на старите догми и обичайните, а поради това удобни, решения, призова той. Именно по тази причина е важно да се промени структурата на руската икономическа система, за да бъде тя максимално разнообразна, да се увеличи темпът на развитие на производството чрез пускането на пазара на петролно-газова и химическа продукция, чието търсене нараства в световен план, да се продължи с политиката на диверсификация на износа на газ, включително и втечнен природен газ, подчерта той.

Гайдарският форум се провежда в Москва от 2010 година и носи името на идеолога на руските реформи от 90-те години на миналия век Егор Гайдар (1956-2009 година), който е бил финансов министър на Руската федерация и и.д. премиер на страната.

Целта на форума е да привлече водещи световни учени и специалисти, които заедно да обсъждат политически проблеми, стратегически предложения за развитието на икономиката в Русия и другите страни.

Медиите наричат Гайдарския форум, както и Петербургския международен икономически форум "руските Давос".

Организатори на форума са Руската академия за народно стопанство и държавна служба към президента на Русия (РАНХиГС), института за икономическа политика "Егор Гайдар", а също и асоциацията на иновационните региони на Русия.

На тазгодишното му издание една от основните теми е как ще изглежда светът след пандемията. За първи път форумът се провежда в хибриден формат - експерти и лектори участват в панелните дискусии в кампуса на РАНХиГС, а участниците следят работата му онлай.
Сподели:

Коментари (0)

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

„Китай удря в сърцето на европейския индустриален и иновационен модел, исторически базиран на машинни инструменти и автомобили.“

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

Министърът уточни, че не е присъствал по време на операцията.

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."