"Очевидна деградация на структурите за многостранно сътрудничество в Европа"
Русия създаде нов отдел за управление на отношенията с ЕС и НАТО – отдел за европейски проблеми, предаде Politico.
Новото звено, преди познато като отдел "Паневропейско сътрудничество" (DOC), съществуваше в рамките на руското външно министерство, но бе преименувано миналата седмица на Отдел за европейски проблеми (DEP), съобщават руски медии.
Според Мария Захарова, говорител на министерството, смяната на името отразява "промените в геополитическите реалности" и "очевидната деградация на структурите за многостранно сътрудничество в Европа".
Отношенията на Русия с Европа са дълбоко влошени след началото на пълномащабната инвазия в Украйна през 2022 г. ЕС наложи тежки санкции на Русия, замрази нейни активи и засили подкрепата си за Украйна.
През март 2022 г. Москва напусна Съвета на Европа, а през юли тази година спря участието си в Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Още от Свят
Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна
Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна
Израел изненадващо удари в Южен Ливан
Това е първата подобна атака, откакто Вашингтон обяви рамково споразумение между Израел и Ливан
Европа попадна в капана на жегата, огненият фронт се движи към Балканите
Горещата вълна ще достигне своя пик през уикенда, като в някои части на континента термометрите ще надхвърлят 40 градуса