10 Ноември, 2025

Русия създава собствен трибунал в отговор на Запада

Русия създава собствен трибунал в отговор на Запада

Александър Бастрикин

Следственият комитет ще идентифицира конкретни лица измежду съдиите на Международния съд

След като Международният наказателен съд издаде заповед за арестуване на президента Владимир Путин за военни престъпления, Александър Бастрикин, ръководителят на Следствения комитет на Русия, предложи да се създаде собствен трибунал в Русия, който да отговаря на Запада, съобщи ТАСС. Той направи предложението за международен съдебен орган в Русия на заседание на колегията на Министерството на правосъдието.

Според него "вече не е тайна", че западните страни подготвят международни съдилища, които да потърсят отговорност от Русия. "Заедно с Министерството на правосъдието или под наше ръководство, трябва да започнем подобна работа", каза Бастрикин.

Ръководителят на следствието отбеляза, че Русия ще има свой собствен трибунал, "базиран на нормите на съвременното международно право", остава само да се разбере кои държави ще влязат в него и какви ще бъдат правилата.

В съобщение на Следствения комитет от тази вечер се казва, че Бастрикин е възложил на централната служба на ведомството да организира процесуална проверка във връзка с "незаконното издаване на заповеди за арест на руски граждани от Международния наказателен съд."

"Като част от проверката Следственият комитет на Русия ще идентифицира конкретни лица измежду съдиите на МНС, които са взели горните очевидно незаконни решения и въз основа на резултатите ще бъде взето процедурно решение", се казва в съобщението на сайта на агенцията. (Дневник)
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски наложи санкции срещу "портфейлен човек" на Путин и на замесени в грабежи в Украйна

Зеленски наложи санкции срещу "портфейлен човек" на Путин и на замесени в грабежи в Украйна

Президентът отбелязва, че става дума за приближени на Путин лица, единият от които е „портфейлният човек“, а останалите са функционер на руското военно разузнаване и един от колаборационистите

Висши ръководители на Би Би Си хвърлиха оставки след обвинения в пристрастност на медията

Висши ръководители на Би Би Си хвърлиха оставки след обвинения в пристрастност на медията

Шокиращите оставки идват в момент, когато се очакваше корпорацията да се извини по повод на опасенията за безпристрастност, включително как реч на американския президент Доналд Тръмп е била редактирана в излъчване от предаването "Панорама"

Обвиниха 3 млади жени във Франция за планиран терористичен акт в Париж

Обвиниха 3 млади жени във Франция за планиран терористичен акт в Париж

Арестите са били извършени малко преди отбелязването на 10-ата годишнина от атентатите от 13 ноември 2015 г. във столицата на Франция, при които загинаха 130 души, а стотици бяха ранени