23 Февруари, 2026

Русия се похвали: Приключваме "Турски поток" в срок

Русия се похвали: Приключваме "Турски поток" в срок

Строителството на газопровода "Турски поток" ще приключи в срок, заяви министърът на енергетиката на Русия Александр Новак за телевизия "Россия-1".

Проектът "Турски поток" предвижда изграждането на газопровод, съставен от две трасета с мощност по 15,75 милиарда кубически метра всяко. Първото трасе е предназначено за доставката на руски газ за турските потребители, а второто - за доставка на газ в държавите от Южна и Югоизточна Европа. Пускането на газопровода в експлоатация е планирано за 2019 г.

В петък изпълнителният директор на "Нафтогаз Украйна" Юрий Витренко съобщи, че окръжният съд на Амстердам е взел 100% от акциите на компания South Stream Transport B.V., която изгражда морската част от газопровода "Турски поток". Това е направено във връзка с разследването на делото за мошеничество от страна на "Газпром", обвинена, че е предала акциите на компания "Трансгаз Краснодар" един ден преди съдебните изпълнители да замразят активите на "Газпром" в Холандия по искане на "Нафтогаз", пише икономическият портал "Прайм".

По-късно през деня компания South Stream Transport потвърди за запорирането на акциите си в Холандия, но подчерта, че това обстоятелство няма да се отрази на осъществяването на проекта. Съобщено беше също, че "тече подготовка за първите доставки на газ през "Турски поток", планирани за края на 2019 г.

В рамките на спора си с "Газпром" по отношение на договора за доставка и транзит на газ украинската компания "Нафтогаз" се опитва да получи предварително средствата в размер на 2, 56 милиарда долара, които съдът в Стокхолм е определил да й бъдат изплатени. Подобни опити бяха предприети в Швейцария, Великобритания, Холандия и Люксембург.
Сподели:

Коментари (0)

ЕС: САЩ трябва да спазят търговското ни споразумение след повишаването на митата

ЕС: САЩ трябва да спазят търговското ни споразумение след повишаването на митата

Европейската комисия настоя Вашингтон да спазва търговското споразумение от 2025 г. след решението на Върховния съд на САЩ и новите тарифи. Брюксел предупреди за активиране на Инструмента срещу принуда и възможни санкции срещу американски компании при по-нататъшна ескалация на напрежението.

Исторически бум! Инвеститорите прехвърлят огромни средства от САЩ към Европа

Исторически бум! Инвеститорите прехвърлят огромни средства от САЩ към Европа

Притокът на парични потоци към Стария континент през февруари достигна исторически максимум

WSJ: Върховният съд на САЩ отмени глобалните мита на Тръмп

WSJ: Върховният съд на САЩ отмени глобалните мита на Тръмп

Решението е взето на основание на това, че президентът е превишил правомощията си, като е налагал задължения без ясно разрешение от Конгреса