Възможна тайна цел е спътниците да подпомогнат операции на Русия в Украйна и военни наблюдения на Иран в Израел
На 5 ноември Русия ще изведе в орбита два ирански спътника - Kowsar и Hodhod, с помощта на ракета-носител "Союз“, съобщи иранският посланик в Русия Казем Джалали, предаде БНР по съобщение на АФП.
За доставката на двата спътника в Русия бе съобщено на 12 октомври, което е в унисон със задълбочаващото се сътрудничество на двете санкционирани от Запада държави.Спътникът за изображения Kowsar, който е с висока резолюция, е предназначен за използване в селското стопанство, наблюдение на околната среда и управление на бедствия. Малкият комуникационен сателит Hodhod има за цел да осигури сателитна връзка в отдалечени райони с ограничени наземни мрежи.
Москва изведе в орбита ирански спътници през февруари т.г. и по-рано през 2022 г., което породи загриженост у Вашингтон относно потенциалните военни последици. Длъжностни лица се притесняват, че спътниците могат да подкрепят операциите на Русия в Украйна и да помогнат на Иран да наблюдава военни цели в Израел и Близкия изток.
Връзките между Москва и Техеран се задълбочиха след избухването на пълномащабната война през 2022 г. Иран предостави на Русия хиляди безпилотни летателни апарати "Шахед“, използвани при нападенията срещу Украйна и дори балистични ракети с малък обсег на действие.
Още от Свят
Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"
На Министерството на правосъдието е наредено също да разкрие имената на подателите и получателите на определени имейли, както и предполагаемите съучастници на Епстийн, посочени в предварителното обвинение
ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор
"ЕС ще реагира бързо и решително, за да защити правата си и регулаторната си автономия“
Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи
„Най-важното е, преди всичко, Израел да остане в зоната за сигурност в Южен Ливан"