8 Февруари, 2026

Символично на 3-ти март България договори с Русия 40 % по-евтин газ

Символично на 3-ти март България договори с Русия  40 % по-евтин газ

Бойко Борисов

След дълги, професионално водени преговори, с безценната помощ на ЕС, днес от „Газпром“ ни върнаха договора, според който свалиха с 40% цената на газа за България. Новината коментира премиерът Бойко Борисов на извънреден брифинг на Министерстви съвет.

По думите му в това има определена символика, защото се случва на връх националния ни празник 3-ти март, но посочи, че ние винаги сме засвидетелствали нашето уважение и почит към Русия и това, което е направила за освобождението на България.

Борисов отбеляза също, че диверсификацията и конкуренцията реално ни показват как падат цените на газа, визирайки двата интерконектора -  от Гърция за България и от Турция през България за Сърбия, както и количествата втечнен газ, които вече страната ни е усвоила.

Бойко Борисов поздрави всички българи за 3-ти март.

Честит празник и нека той ни обединява. Нека когато експертите ни са свършили добра работа, да им кажем благодаря…И да се гордеем че сме българи, защото и днес на нашата граница имаме нулев мигрантски натиск…И все пак трябва да знаем, че ангажимента за опазването на границите – сухопътни, въздушни и морски,  е наш взаимен ангажимент. 

Днес стана ясна, че вчера са приключили преговорите между "Газпром" и България за новата цена на природния газ за следващия период.

Нова ценова формула, включва хъбова компонента в основната си част. В резултат "Булгаргаз" ще предложи на КЕВР 40,3% намаление.

Очакваната цена е калкулирана от информация за петролните продукти, хъбова информация и курсът на долара. Това са калкулации към днешна дата

Това е най-високото намаление в дългогодишните отношения между Газпром и Булгаргаз и ще даде изкл. положителен ефект върху индустриалните и битови клиенти в България

От 5.8.2019 до 29.2.2020 ще се възстановят суми от Газпром към Булгаргаз от разликите. Ще бъде възстановени сума на клиентите на Булгаргаз, след утвърждаване на цените от КЕВР. По първоначални изчисления ще се възстановят 150 млн лв с ддс

Считано от 1.3.2020 г ценообразуването ще е на годишна база.

Сподели:

Коментари (0)

 Шефът на Националната полиция: Стреляно е вътре в кемпера, няма изстрели отвън

Шефът на Националната полиция: Стреляно е вътре в кемпера, няма изстрели отвън

Сигналът за буса е подаден от овчар към 9,20 часа тази сутрин, оперативните действия продължават

Криминален психолог: Мотивът за убийствата е ключ към разплитане смъртта на шестимата

Криминален психолог: Мотивът за убийствата е ключ към разплитане смъртта на шестимата

Според Неделчо Стойчев става дума за разширено самоубийство, но дали е така - предстои да бъде доказано или отхвърлено от разследването на мистерията "Петрохан"

Огнестрелни рани сложили край на живота на тримата, открити в кемпера край  Враца - три версии

Огнестрелни рани сложили край на живота на тримата, открити в кемпера край Враца - три версии

Предполага се, че откритият кемпер да е същият, който се издирва по случая "Петрохан" и е свързан с изчезването на Ивайло Калушев и двете момчета