16 Април, 2026

Русия засекрети една трета от бюджета си - крие военни разходи

Русия засекрети една трета от бюджета си - крие военни разходи

Допълнителни разходи за окупираните територии

Във връзка с войната в Украйна секретните и непубличните разходи в руския държавен бюджет са нараснали с 2.4 трилиона рубли ($31 млрд) към 24 март. Това е повече от два пъти, съотнесено към същия период на 2022 г., и вече представлява една трета от целия бюджет на страната, съобщи Bloomberg.

Увеличаването на секретната част от бюджета показва нарастване на разходите, свързани с войната, посочва руската икономистка Александра Суслина. Тя смята, че тук са включени разходите за незаконно окупираните части на украинските Луганска, Донецка, Херсонска и Запорожка област.

Секретността около най-голямото перо в разходите  говори за мащабите на бюджетните разходи за военните действия, които, както обеща Путин, "няма да имат ограничения", изтъкват експертите.

Bloomberg отбелязва, че тъй като разходите за въоръжените сили на Росия рязко са нараснали, сега сферата на отбраната и националната сигурност отстъпва по своя дял само на социалните програми на руското правителство.

Руският икономист Александър Исаков отбелязва, че рязкото нарастване на разходите е обусловено от покупките на военно оборудване, заплатите на мобилизираните и стремежа да бъдат завършени някои инфраструктурни проекти до края на президентския мандат, изтичащ през март идната година.

Превод Faktor.bg
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Обмисля се втори кръг от преговори с Иран

Белият дом: Обмисля се втори кръг от преговори с Иран

САЩ и Иран обсъждат нов кръг преговори с възможност за историческо споразумение. Заплахите за блокада на Ормузкия проток и намесата на глобални сили превръщат кризата в ключов фактор за световната икономика и петролните пазари. По думите на говорителката на Белия дом Каролайн Левит, разговори се водят за подновяване на преговорите в Исламабад, но „нищо не е официално“

МВФ: Държавният дълг на Русия ще достигне рекордни стойности

МВФ: Държавният дълг на Русия ще достигне рекордни стойности

Ако не беше войната в Иран, спадът на руската икономика щеше да бъде още по-стремителен.

Мелони: Със Зеленски договорихме тясно сътрудничество в отбраната, Украйна се превърна във водеща държава

Мелони: Със Зеленски договорихме тясно сътрудничество в отбраната, Украйна се превърна във водеща държава

По-рано през деня украинският президент заяви, че сътрудничеството в противовъздушната отбрана е водещият дипломатически приоритет на Киев, ден след като местните власти съобщиха, че руски удари в Украйна са убили седем души, сред тях и дете.