23 Ноември, 2024

Кремъл затваря музея на ГУЛАГ - оправда се с "пожарната безопасност"

Кремъл затваря музея на ГУЛАГ - оправда се с "пожарната безопасност"

Съдържанието на музея е премахнато от уебсайта му

Руските власти наредиха да бъде затворен известният московски музей „История на ГУЛАГ“, посветен на жертвите на репресиите от съветската епоха, предаде АФП.

Официално закриването е обявено с предполагаеми нарушения на правилата за пожарна безопасност, но идва на фона на интензивната кампания, която Кремъл води срещу независимото гражданско общество и онези, които поставят под въпрос държавното тълкуване на историята.

Съдържанието на музея е премахнато от уебсайта му - то е заменено със съобщение за „временното“ затваряне.

Създаден през 2001 г., централният московски музей обединява официални държавни документи със семейни снимки и предмети на жертви на ГУЛАГ.

ГУЛАГ е огромна мрежа от "трудови" лагери, създадени в Съветския съюз.

Милиони предполагаеми "предатели" и "врагове на държавата" са изпратени там, много от тях на смърт, в период, който историците определят като период на масови политически репресии.

През 2021 г. Съветът на Европа присъди на обекта наградата си за музей, като заяви, че той работи за „разкриване на историята и активиране на паметта с цел укрепване на устойчивостта на гражданското общество и неговата съпротива срещу политическите репресии и нарушаването на правата на човека днес и в бъдеще“.

През своите 24 години на власт президентът Владимир Путин се стреми да преразгледа историческия разказ на Русия и отношенията ѝ със Съветския съюз.

Макар понякога да осъжда огромните репресии по времето на Йосиф Сталин през 30-те години на ХХ век, Путин по-често го възхвалява като велик военен лидер.

В училищните учебници се обръща малко внимание на милионите жертви на Големия терор, които се смятат за неудобни при представянето на Съветския съюз като велика сила, победила нацистка Германия.

Властите все по-често се насочват към лица и групи, които се противопоставят на този подход - кампания, която се засили по време на офанзивата в Украйна.

През 2021 г. властите наредиха ликвидирането на „Мемориал“ - неправителствена организация, носителка на Нобелова награда, която регистрира жертви както на съветските репресии, така и на нарушаването на човешките права от страна на сегашния режим.

През миналия месец Музеят за история на ГУЛАГ организира събитието „Завръщане на имената“ - когато отделни хора четат имената на хора, убити по време на съветския терор. /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства