19 Март, 2026

Руска военна полиция вече патрулира край Манбидж

Руска военна полиция вече патрулира край Манбидж

Сирийският град доскоро беше под контрола на подкрепяните от САЩ кюрдски сили

Руска военна полиция започна да патрулира в района на сирийския град Манбидж, който доскоро бе под контрола на подкрепяните от САЩ кюрдски сили, предаде "Франс прес".

Руската намеса е в подкрепа на сирийските правителствени войски, които наскоро се разположиха в намиращия се близо до границата с Турция Манбидж.

Кюрдските бойци, които се опасяваха от турска офанзива, призоваха сирийският режим да разположи свои войски в Манбидж в края на декември, след като американският президент Доналд Тръмп изненадващо обяви, че силите на САЩ се изтеглят от Сирия. "Целта на мисията е да бъде гарантирана сигурността в района и да бъде наблюдавана ситуацията и движението на въоръжени групи", заяви говорителят на руската военна полиция Юсуп Маматов.

Високопоставени американски служители зачестиха с предупрежденията си към Доналд Тръмп да не прибързва с изтеглянето на американските войски от Сирия, което ще развърже ръцете на съюзниците на Башар ал Асад, Русия и Иран.

Близо 2000 американски войници са разположени понастоящем на сирийска територия с цел борба срещу терористичната организация "Ислямска държава" (ИД). Кюрдските бойци са гръбнакът на Сирийските демократични сили, които превзеха Манбидж от ИД през 2016 година. Кюрдските сили неотдавна напуснаха града след обявеното изтегляне на американските войници. Президентът на САЩ Доналд Тръмп увери вчера, че изтеглянето на американските сили от Сирия ще бъде извършено постепенно, като борбата срещу ИД ще продължи. /БТА
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Ще взривим Южен Парс със сила, каквато Иран никога не е виждал

Тръмп: Ще взривим Южен Парс със сила, каквато Иран никога не е виждал

Ескалацията вече повлия на глобалните пазари: цените на петрола Brent нараснаха до 114 долара за барел, а газът поскъпна с повече от 20%

Рюте: Съюзниците  от НАТО ще намерят начин да възобновят движението през Ормузкия проток

Рюте: Съюзниците от НАТО ще намерят начин да възобновят движението през Ормузкия проток

Европейските лидери се опасяват да не бъдат въвлечени в непредсказуем конфликт, чиито цели не разбират напълно и който е непопулярен сред собствените им граждани

Атака със стотици дронове срещу Москва? Лъже ли Кремъл и защо?

Атака със стотици дронове срещу Москва? Лъже ли Кремъл и защо?

По-рано президентът Владимир Путин заяви, че регионалните прекъсвания на комуникациите може да се наложат, за да се защитят хората от атаки с дронове