18 Юли, 2026

Руската заплаха преобладава на президентските избори в Литва

Руската заплаха преобладава на президентските избори в Литва

Руските успехи на бойното поле в Украйна засилват опасенията за намеренията на Москва

Литовците гласуват на президентските избори в момент, когато руските успехи на бойното поле в Украйна засилват опасенията за намеренията на Москва, особено в стратегически важния балтийски регион.

Популярният досегашен президент Гитанас Науседа е сочен за фаворит за нов петгодишен мандат. На изборите обаче се явяват общо осем кандидати, което затруднява събирането на 50% от гласовете, необходими за категорична победа. В такъв случай на 26 май ще се проведе втори тур.

Избирателните секции отвориха в 7:00 ч. литовско и българско време и приключват в 20:00 ч. Резултатите се очакват късно тази вечер, предаде АФП.

Основните задачи на президента в политическата система на Литва са да наблюдава външната политика и политиката на сигурност и да действа като върховен главнокомандващ на въоръжените сили. Това придава допълнителна важност на позицията в сравнително малката държава, като се има предвид, че тя е разположена на стратегическо място на източния фланг на НАТО в момент, когато напрежението между Русия и Запада нараства заради инвазията на Москва в Украйна.

Руският ексклав Калининград на Балтийско море е притиснат между Литва на север и изток и Полша на юг. В Литва, както и в съседните Латвия и Естония, има голяма загриженост от успехите на руските войски в Североизточна Украйна през последните седмици.

И трите балтийски държави обявиха независимост след разпадането на Съветския съюз и поеха решителен курс на запад, като се присъединиха към Европейския съюз и НАТО.

Науседа е умерен консерватор, който навършва 60 години седмица след изборите. Един от основните му претенденти е 49-годишната Ингрида Шимоните, настоящ министър-председател и бивш министър на финансите, която той победи на втория тур през 2019 г. с 66% от гласовете.

Друг претендент е Игнас Вегела, адвокат популист, който придоби популярност по време на пандемията от Ковид-19, противопоставяйки се на ограниченията и ваксините.

Референдум също е включен в бюлетината за гласуване. На него се пита дали конституцията трябва да бъде изменена, за да се разреши двойното гражданство на стотици хиляди литовци, живеещи в чужбина.

Понастоящем литовските граждани, които приемат друга националност, трябва да се откажат от литовското си гражданство, което не вещае нищо добро за балтийската държава, чието население е намаляло от 3,5 млн. през 1990 г. на 2,8 млн. днес.

За първи път Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа отхвърли поканата на Литва да наблюдава изборите.

Литовското правителство искаше да изключи наблюдатели от Русия и Беларус, обвинявайки и двете държави от 57-членната организация, че представляват заплаха за нейния политически и изборен процес.

Службата за демократични институции и права на човека на ОССЕ заяви, че Литва нарушава правилата, които е подписала при присъединяването си към организацията. Тя посочи, че наблюдателите не представляват правителствата на своите страни. Те трябва да подпишат кодекс на поведение, в който се задължават да спазват политически неутралитет, и ако нарушат правилата, вече нямат право да продължат да бъдат наблюдатели.

Сподели:
Украинска атака над руски логистичен център: 7 са убити, съобщават в Русия

Украинска атака над руски логистичен център: 7 са убити, съобщават в Русия

370 дрона са били изстреляни в посока Московска област през нощта, съобщи кметът на Москва Сергей Собянин в събота

Над 100 къщи изгоряха в покрайнините на норвежкия град Драмен

Над 100 къщи изгоряха в покрайнините на норвежкия град Драмен

Работата на пожарникарите е затруднена от силните ветрове, разгарящи огньовете. Полицията евакуира стотици хора, а пламъците продължават да се разпространяват към околните гори.

Зеленски назначи Александър Поклад за временно изпълняващ длъжността председател на СБУ

Зеленски назначи Александър Поклад за временно изпълняващ длъжността председател на СБУ

Преди това той заемаше поста първи заместник-председател на СБУ

Коментари (0)