4 Юни, 2026

Руски атаки убиха 26 цивилни в Украйна, ранените са над 200, поразени са над 20 училища и детски градини

Снимка: архив

В публикация в социалните мрежи Зеленски заяви, че Русия се нуждае от чуждестранни компоненти за производството на балистични ракети и призова страните да предприемат строги мерки срещу схемите на Москва за получаването им.

Руски дронове, ракети и артилерия са убили най-малко 26 цивилни и са ранили повече от 200 души в Украйна, предадоха Асошиейтед Прес и БТА с позоваване на официални представители.

Междувременно президентът Володимир Зеленски се опитва да осигури гаранции за продължаването на помощта на Запада за неговата страна - вчера той пристигна в Хага за срещата на върха на НАТО.

Руска балистична ракета порази няколко граждански обекта в централния украински град Днипро снощи, като уби 17 души и рани повече 200, съобщиха официални представители. „Броят на жертвите се актуализира постоянно“, написа в „Телеграм“ началникът на местната администрация Серхий Лисак.

В близкия град Самар при друга атака са били убити двама души и са били ранени 14, добави той.

Обстрелът е нанесъл щети на 19 училища, 10 детски градини, професионално училище, музикално училище и социално-осигурителна служба, както и на осем медицински заведения, според кмета на Днипро Борис Филатов. Училищата са затворени за лятната ваканция.

Една от експлозиите е изпочупила прозорците на пътнически влак, транспортиращ около 500 души. Филатов обяви днешния ден за официален ден на траур.

В публикация в социалните мрежи Зеленски заяви, че Русия се нуждае от чуждестранни компоненти за производството на балистични ракети и призова страните да предприемат строги мерки срещу схемите на Москва за получаването им. „Санкциите срещу Русия също трябва да бъдат значително засилени“, добави той.

Русия също така обстреля жилищни квартали и критична инфраструктура в Херсонска област, при което бяха убити четирима цивилни и бяха ранени най-малко 11, съобщи началникът на регионалната военна администрация Олександър Прокудин.

В Сумска област в Североизточна Украйна при атака с дрон в понеделник вечерта бяха убити трима цивилни, включително 5-годишно момче и бяха ранени шестима, съобщиха местните власти. Според официални представители сред ранените са две 17-годишни момичета и 12-годишно момче

Руските сили нанасят брутални удари по цивилни райони от началото на продължаващата вече три години война. Според ООН са били убити повече от 12 000 украински цивилни. 

Анализатори посочват, че основните ангажименти на САЩ за предоставяне на военна помощ на Украйна, останали от администрацията на Байдън, ще изтекат в рамките на няколко месеца и не е ясно дали президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да предостави още помощ.

Сподели:
Израел и Ливан се споразумяха за примирие

Израел и Ливан се споразумяха за примирие

На 22 юни ще продължат тристранните преговори - и с участието на САЩ, за да се постигне всеобхватно споразумение

Камарата в САЩ каза "да" за санкциите срещу Русия и помощта за Украйна

Камарата в САЩ каза "да" за санкциите срещу Русия и помощта за Украйна

Законопроектът, който все още трябва да бъде одобрен, е изправен пред труден път към приемането му, пише The ​​New York Times

Израелски удари в Газа след примирието: загинаха 8 души

Израелски удари в Газа след примирието: загинаха 8 души

Преходът към втората фаза от споразумението е блокиран от месеци. Тя трябваше да включва разоръжаването на Хамас и постепенното изтегляне на израелската армия.

Коментари (0)