7 Декември, 2025

Руски анализатор: Доналд Тръмп е длъжен да отговори много твърдо на иранската атака

Руски анализатор: Доналд Тръмп е длъжен да отговори много твърдо на иранската атака

Фьодор Лукянов

Иран може да смени тактиката, смята Фьодор Лукянов

С ракетната си атака срещу американски обекти в Ирак Техеран не си е поставял за цел да нанесе максимални щети, а на първо място демонстрира възможностите си да отвърне на удара, убил иранския генерал Касем Солеймани. Това мнение изрази днес пред ТАСС руският политолог Фьодор Лукянов.

"Ситуацията е много неприятна. Мисля, че Иран, от негова гледна точка, е действал внимателно. За иранците е било най-важно да покажат, че могат да отвърнат, а не да нанесат големи щети. Защото във военен аспект потенциалите на двете страни всъщност са несъпоставими", заяви руският анализатор.

По думите на експерта регионът "безспорно е на ръба на голяма война". "И най-неприятното е, че ако вземе връх логиката на възмездието - всяка стъпка на една от страните изисква другата да отвърне - нещата до голяма степен излизат извън контрола на конкретните политици", добави той.

Според наблюдателя президентът на САЩ Доналд Тръмп е изправен пред избор. "От една страна, длъжен е в духа на предишните си изявления да отговори много твърдо на иранската атака, от друга страна - това ще означава Иран неизбежно да отговаря и занапред, и после всичко това почти безалтернативно ще стигне до военни действия", каза той. При все че "Тръмп не обича войната и не знае да воюва", такава е логиката на действията, смята Лукянов.

Ако ескалацията продължи, според руския експерт Иран може да смени тактиката и да мине към косвени действия, като използва лоялни към Техеран шиитски движения в целия Близък изток.
Сподели:

Коментари (0)

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Тя е част от групата „Шахид Шуштари“, която според американското разузнаване  е извършвала кибератаки с цел шпионаж и нарушаване на работата на правителствени служби и търговски компании