Олег Дерипаска твърди, че дал 20 мл. долара по молба на службата на Робърт Мълър
Дадох над 20 млн. щатски долара за освобождаването на агента на ФБР Робърт Левинсън, хванат в Иран през 2007 г., е казал руският олигарх Олег Дерипаска, предаде ТАСС.
Близкият до Владимир Путин предприемач е заявил, че от 2009 до 2011 г. е финансирал операция по молба на американската служба, чийто шеф тогава е бил Робърт Мълър. "Ние бяхме много близко до споразумение с Техеран, но от САЩ ми казаха, че осъществяването на сделката е било блокирано от Държавния департамент, ръководен тогава от Хилари Клинтън", посочил е още бизнесменът. Един от най-богатите хора в Русия допълнил, че е чул от служител в дипломатическата централа на Вашингтон следното: "Не искам да дължим нещо на този пич."
Олигархът е казал още, че не е очаквал някакъв жест от американската страна в замяна на неговите пари.
Левинсън е бил хванат в Ислямската република през 2007 г., докато е изпълнявал задача на ЦРУ. Според едни данни той все още е в Иран.
Депираска обаче е изразил друго мнение. "Ако Левинсън бе жив, той би могъл да се върне в родината си между 2016 и 2018 г.", каза бизнесменът. Той е припомнил за споразумението за иранската ядрена програма, подписано от американска страна от бившия президент Барак Обама и анулирането на сделката от сегашния стопанин на Белия дом Доналд Тръмп.
Фактор
Близкият до Владимир Путин предприемач е заявил, че от 2009 до 2011 г. е финансирал операция по молба на американската служба, чийто шеф тогава е бил Робърт Мълър. "Ние бяхме много близко до споразумение с Техеран, но от САЩ ми казаха, че осъществяването на сделката е било блокирано от Държавния департамент, ръководен тогава от Хилари Клинтън", посочил е още бизнесменът. Един от най-богатите хора в Русия допълнил, че е чул от служител в дипломатическата централа на Вашингтон следното: "Не искам да дължим нещо на този пич."
Олигархът е казал още, че не е очаквал някакъв жест от американската страна в замяна на неговите пари.
Левинсън е бил хванат в Ислямската република през 2007 г., докато е изпълнявал задача на ЦРУ. Според едни данни той все още е в Иран.
Депираска обаче е изразил друго мнение. "Ако Левинсън бе жив, той би могъл да се върне в родината си между 2016 и 2018 г.", каза бизнесменът. Той е припомнил за споразумението за иранската ядрена програма, подписано от американска страна от бившия президент Барак Обама и анулирането на сделката от сегашния стопанин на Белия дом Доналд Тръмп.
Още от Свят
Съветът на ЕС потвърди откриването на процедура за прекомерен дефицит срещу България
Крайният срок, до който България трябва да предприеме ефективни действия и да представи необходимите мерки заедно с проекта си за финансов план за 2027 г., е 15 октомври
„Евронюз“: Със заплахата си за вето Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Брюксел трябва да постигне споразумение до 15 юли, за да избегне автоматичен преглед на тавана на цената на руския петрол, транспортиран по море
WSJ: САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток и преместване на военни бази
Говорителят на Централното командване на САЩ, начело на американските сили в Близкия изток Тим Хокинс каза, че мериканските военни са нанесли много повече щети на Иран, отколкото са получили, като САЩ са ударили повече от 13 500 цели