Руски съд глоби възрастна жена оцелял от обсадата на Ленинград през Втората световна война за това, че е държала плакат с призив за мир, докато руската кампания в Украйна продължава, предаде АФП. Това, разбира се, не е изненада в днешна Русия.
Съдът в северния град Санкт Петербург глоби 84-годишната жена с 10 000 рубли по обвинение в „дискредитиране“ на руската армия, се посочва в изявление.
На ръчно написания плакат се четеше: „Хора, да спрем войната. Ние сме отговорни за мира на планетата Земя. С любов, Людмила Василиева, дете на блокадата на Ленинград“.
През март тя стоеше на улицата, държейки плаката пред себе си.
Това беше достатъчно, за да повдигнат обвинения срещу Василиева.
Повече от три години след началото на офанзивата си в Украйна, Русия забрани критиките към военната си кампания и въведе цензура, каквато не е виждана от съветските времена.
В интервю по-рано тази седмица Василиева каза, че изпитва „горчивина“ и „болка“ заради съдбата на страната си.
Хиляди хора в Русия са обвинени в „дискредитиране“ на въоръжените сили, откакто Русия започна военната си офанзива през февруари 2022 г.
Тя е изправена пред глоба до 50 000 рубли за административното нарушение – сравнително леко наказание в сравнение с дългогодишните присъди, наложени на някои от критиците на офанзивата в Украйна, които са били осъдени на по-тежки наказания.
Военната кампания на Русия е отнела живота на десетки хиляди души, включително много руски войници, и позволи на армията на Москва да разшири контрола си над около една пета от територията на Украйна.
„Винаги съм била човек, който не е безразличен, още от детството си. Винаги съм била на страната на слабите“, заяви тя в интервю в апартамента си преди произнасянето на присъдата.
На стената висеше портрет на майка й, която е оцеляла от обсадата заедно с Людмила и четиримата й братя и сестри.
„Мама винаги казваше: “Ще преживеем всичко, стига да няма война", сподели Василиева.
Обсадата на Ленинград – съветското име на Санкт Петербург – започна през септември 1941 г. и продължи 872 дни.
Между 600 000 и 1,5 милиона души загинаха, повечето от глад, преди Червената армия да пробие обсадата през януари 1944 г.
Той има символично значение за много руснаци, включително за президента Владимир Путин, чийто брат загина по време на обсадата и който сам е роден в разрушенията на следвоенния Ленинград. |БГНЕС
Коментари (0)