17 Февруари, 2025

Руски съд нареди на Каспийския тръбопроводен консорциум да спре доставките

Руски съд нареди на Каспийския тръбопроводен консорциум да спре доставките


Руски съд нареди на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК, Caspian Pipeline Consortium), един от най-големите петролопроводи в света, пренасящ казахстански суров петрол, да спре дейността си за 30 дни, предаде Ройтерс.

КТК, през която се обработва около 1% от световния петрол и който включва американските големи компании Chevron и Exxon, посочи, че решението за спиране на неговите операции засяга проблеми, свързани с обработката на петролни разливи и че консорциумът трябва да се съобрази с решението.

Компанията отказа повече коментари относно своята дейност и операции.

Според доклад, видян от агенция Ройтерс, товаренето на петрол от терминала на КТК е продължил към обяд на 5 юли, но не е ясно дали операциите продължават на 6 юли.

Петролопровод на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК)
Петролопровод на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК)


Тръбопроводът КТК е в центъра на вниманието след това, което Русия нарича "специална военна операция" в Украйна и която "операция" ограничи руския износ и доведе до скок в цената на петрола.

Съединените щати наложиха санкции върху руския петрол, но казаха, че потоците от Казахстан през Русия трябва да вървят непрекъснато.

В сряда КТК каза, че руският вицепремиер Виктория Абрамченко е наредила на регулаторите, включително регулатора на индустриалната безопасност "Ростехнадзор", да инспектират съоръженията на руската част от консорциума. Според КТК проверката е открила някои "документални" нередности в плановете за справяне с нефтените разливи. Миналата година в участък на терминала имаше петролен разлив.

Чрез тръбопровода бяха изнесени през миналата година 54 милиона тона, или около 1,2 милиона барела на ден, от основния вид суров петрол в Казахстан през Черно море.

Работата на тръбопровода вече беше прекъсната поради повреда в терминалното оборудване на Черно море тази година.

Всяко голямо прекъсване на потоците пред КТК би поставило допълнителен натиск върху световния петролен пазар, точно когато той е изправен пред една от най-тежките кризи в доставките след арабското петролно ембарго през 70-те години на миналия век.
Сподели:
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд