25 Декември, 2025

Руски Су-35 се опита да разбие полски самолет над Черно море

Руски Су-35 се опита да разбие полски самолет над Черно море

Полският L410 изпълнявал мисия на Фронтекс в международното въздушно пространство

Полски самолет L410 е бил прехванат от руски изтребител Су-35 вчера, при което са извършени „агресивни и опасни маневри, многократно изпълнявани от руския изтребител в близост до полския самолет“, заяви Министерство на отбраната на Румъния.

Самолет L410 “Turbolet”, "принадлежащ на полската гранична полиция, който е изпълнявал рутинни патрулни мисии под егидата на Фронтекс над Черно море в международното въздушно пространство в сътрудничество с румънската гранична полиция, е бил прехванат от руски изтребител Су-35 около 13:20 ч., на около 60 км източно от румънското въздушно пространство".

Според румънските власти "агресивните и опасни маневри, многократно изпълнявани от руския изтребител в близост до полския самолет, са предизвикали висока степен на турбулентност и сериозни затруднения при управлението му".

Инцидентът напомня за случилото се през март, когато Су-27 умишлено предизвика разбиването на американски дрон MQ-9 „Reaper“ над Черно море.

Военновъздушните сили на Румъния са били готови да се намесят по всяко време.

"След инцидента два изтребителя на румънските военновъздушни сили и два на испанските военновъздушни сили в състава на бойната служба на Air policing бяха предварително разположени от Центъра за съвместни въздушни операции на НАТО в Торехон, като са готови да се намесят по всяко време, но не изискват излитане", се казва в изявление на МО на Румъния, цитирано от “Defense Romania”.

Полският екипаж е действал спокойно и професионално в ситуацията, създадена безотговорно от руския пилот, като е успял да поеме контрол над самолета след първоначалната загуба на височина, причинена от маневрирането на изтребителя Су-35. Самолетът L410 е успял да кацне безопасно на летище "Михаил Когълничану" около 13:50 ч. Никой от членовете на екипажа на борда на полския самолет не е пострадал при инцидента.

Румънските власти са в контакт с Фронтекс и полските власти, за да се изяснят всички обстоятелства на инцидента. Агресивното поведение на военния самолет, принадлежащ на Руската федерация, срещу невъоръжен самолет, изпълняващ мисия на Фронтекс за наблюдение на миграционния риск в Черноморския басейн, е напълно неприемливо. Този инцидент е още едно доказателство за провокативния подход на Руската федерация в Черно море.

От 19 април до 17 май 2023 г. полски самолет L410 UVP-E20 е разположен в Румъния като част от "Многоцелева морска операция (MMO) Западно Черно море 2023", координирана от Фронтекс. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Русия отново ще отхвърли 20-те точки от последната версия на мирния план за Украйна, защото ....

Русия отново ще отхвърли 20-те точки от последната версия на мирния план за Украйна, защото ....

Според Александър Мережко, Руската федерация продължава упорито да повтаря исканията си, които означават капитулация на Украйна и дори нещо повече

Окупаторите инсценираха кървава Коледа в Херсон

Окупаторите инсценираха кървава Коледа в Херсон

По думите на кмета на града окупаторите са ударили Централния пазар в града, има пострадали, възникнал е пожар

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Твърденията на руския диктатор, че Купянск вече е руски, бяха опровергани от самия Володимир Зеленски, който пък сподели, че се надява Путин да е умрял...