При температури от –14 градуса вражеска атака остави хиляди домове в Киев без отопление, а украинското посолство в България призова за незабавна помощ чрез инициативата „Генератори от България за Украйна“
По повод засилените руски атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна, украинското посолство в България отправи призив за подкрепа на инициативата „Генератори от България за Украйна“, която набира средства за осигуряване на електрогенератори.
Повече от 5600 жилищни сгради в Киев са останали без отопление след руска атака в нощта на 20 януари, при температури от –14 градуса, съобщават световните агенции. Кметът на украинската столица Виталий Кличко написа в Telegram, че комуналните служби и енергетиците работят по възстановяването на отоплението, водоснабдяването и електроподаването към домовете на киевчани. Той допълни, че една жена от Днепровския район, пострадала при атаката, е настанена за лечение в столична болница.
В официална позиция, публикувана във Facebook, Посолството на Украйна в България подчертава, че последствията от ударите засягат всички – деца, възрастни и хора в напреднала възраст, които са изправени пред риск от хипотермия.
„Затруднен е достъпът до широк спектър от услуги и ежедневни нужди – от медицинска помощ, включително спешни операции, през липса на телефонна връзка с роднини, до невъзможност за приготвяне на храна“, се казва още в съобщението.
Украинското посолство разпространява и две банкови сметки, по които могат да се даряват средства за закупуване и изпращане на генератори с различна мощност, UPS системи, инвертори и зарядни устройства с висока мощност, както и акумулаторни станции и батерии.
СУОБ „Мати Украйна“
IBAN: BG79UNCR70001522046600
Банка: УниКредит Булбанк
Основание: Генератори за Украйна
Фондация „Манол Пейков и приятели“
Банка: Търговска банка Д АД
IBAN: BG09DEMI92405000310141
PayPal: manolpeykov@yahoo.com
Основание: Генератори за Украйна
Новите удари идват десет дни след най-тежката атака на Москва срещу енергийната инфраструктура на Киев, припомня France 24. Междувременно президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че системата за отбрана на страната ще бъде трансформирана.
Още от Свят
Руска атака унищожи 8 милиона книги и учебници в Украйна
През миналия месец руски удар по склад край Киев унищожи 800 000 книги
Китай е внесъл тайно хиляди тонове уран - стига за производството на 600 до 1500 ядрени бойни глави
„Тъй като този уран не е деклариран, добивът и извличането му не са официално регистрирани, няма никакви ограничения за крайната му употреба“
Зеленски назова нов срок за края на войната в Украйна
Той подчерта, че предстоящата зима е очевиден приоритет за всички, а основната задача на украинските посланици е да осигурят максимална подкрепа от международните партньори.