17 Февруари, 2025

Руските окупатори похитиха директора на Запорожката АЕЦ

Руските окупатори похитиха директора на Запорожката АЕЦ

Задържането му създава риск за експлоатацията на централата

Руските окупатори задържаха генералния директор на Запорожката атомна централа Игор Мурашов и го отведоха в неизвестно направление, предаде агенция Укринформ.

В съобщение на украинския ядрен регулатор "Енергоатом" се казва, че в петък, 30 септември 2022 г., около 16:00 ч. генералният директор е задържан от руснаци на пътя от централата към град Енергодар. Автомобилът му е бил спрян, Мурашов е зъдаржан със сила и е откаран със завързани очи в неизвестна посока. Засега няма информация за местонахождението и съдбата му.

Мурашов носи изключителна отговорност за ядрената и радиационната сигурност на централата. Задържането му създава опасност за експлоатацията на най-голямата атомна централа в Европа.

Президентът на „Енергоатом“  Петро Котин поиска „руските военни, контролиращи Запорожката АЕЦ, и служителите на „Росатом“, които също незаконно се намират в нашия ядрен обект, да прекратят актовете на ядрен тероризъм по отношение на ръководството и персонала на централата, незабавно да освободят нейния ръководител и да го върнат към изпълнението на служебните му задължения“.

Котин се обърна към генералния директор на МААЕ Рафаел Гроси и шефа на Световната асоциация на атомните оператори Том Мичъл с апел да приложат всички възможни мерки за спешно освобождаване на  Игор Мурашов.

Превод Faktor.bg

Сподели:
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран