18 Декември, 2025

Руските Су-57 не са нужни на Китай

Руските Су-57 не са нужни на Китай

Снимка: Министерство на отбраната на РФ

Експерт обясни какво не е наред със стелт изтребителя на РФ

 

Руският стелт изтребител Су-57 Felon не оправдава очакванията за износ. Освен че западните санкции възпрепятстват Русия да произвежда самолети в значителни количества, изглежда дори Китай – един от потенциалните купувачи – няма нужда от Су-57. Това пише в статия за 19fortyfive.com бившият консултант по въпросите на отбраната и външната политика, както и бивш пехотен офицер от армията на САЩ, Брент М. Истуд.

„Бъдещето на Су-57 като експортен успех остава неясно, особено предвид проблемите, с които се сблъскват потенциалните купувачи при поддръжката на такъв сложен самолет“, отбелязва авторът. „Китай все още не е експортен партньор за Су-57 и вероятно никога няма да закупи този изтребител. Китайците вече разполагат със стелт изтребителя J-20, който е подобен на Felon.“

Иствуд припомня, че през есента на миналата година Москва изпрати два прототипа на Felon в Китай за авиошоуто в Джухай. В крайна сметка китайците „въртяха носове“ на Су-57 и, според съобщения, „осмиваха самолетите заради лошото им качество на изработка и състояние“.

„Една от основните трудности, пред които са изправени руснаците, е преодоляването на западните санкции. Достъпът до авангардна електроника е ограничен и дори ако китайците утре поръчат Felon, Русия няма да може да изпълни условията на договора. Русия планира да произведе 76 Су-57 до 2028 г., но не е ясно дали това число е постижимо“, добавя Брент М. Истуд.

 

 

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Фон дер Лайен: Заседанието на ЕС няма да приключи без решение за финансирането на Украйна

Фон дер Лайен: Заседанието на ЕС няма да приключи без решение за финансирането на Украйна

Белгия е под голям натиск от Русия, от европейски страни и от САЩ.

AI обърка кларинет с пистолет, вдигна на крак училище в щата Флорида

AI обърка кларинет с пистолет, вдигна на крак училище в щата Флорида

Ученик е вървял по коридора, „държейки музикален инструмент по начин, който е бил интерпретиран като оръжие“, което е активирало протокола за сигурност. 

Руски граничари са влезли незаконно на територията на Естония

Руски граничари са влезли незаконно на територията на Естония

Естонското министерство на отбраната публикува видеозапис, записван от камера за наблюдение, който е документирал станалото.