3 Май, 2026

Руските военни заплашват служителите на Запорожката АЕЦ преди инспекцията на МААЕ

Руските военни заплашват служителите на Запорожката АЕЦ преди инспекцията на МААЕ

Работещите в централата не могат да говорят с близките си

Няколко служители на Запорожката АЕЦ съобщават пред The Telegraph, че руските военни заплашват персонала на централата преди визитата на инспектори от МААЕ и ООН. Единият от служителите, които са пожелали да запазят анонимност, разказва, че някои от работниците са били задържани в домовете им или на път за работа, а броят на цивилните лица е сведен до минимум.  

По думите му, украинските власти не разгласяват тази информация, за да не създават паника. Той добавя, че хората, които са били викани на разговори от руснаците, нищо не споделят.

"Няма да е учудващо, ако по време на инспекцията започнат да говорят това, което са им наредили", продължава служителят.

"Те (руснаците – б.р.) планират по време на визитата да сведат до минимум присъствието на нашия персонал, а във всяко диспечерско помещение да сложат по няколко свои представители, които гръмко да крещят как са чакали "освобождението от киевския режим", предупреждава събеседникът на изданието.

Работещите в централата вече не могат да провеждат рутинните си учения и да контролират действащото оборудване на централата, тъй като руските военни забраняват движението по площадката през нощта.

"Те поставят свое оборудване в машинните зали и забраняват да се влиза там, това постоянно води до конфликти между работниците и руските войски." – казва още източникът на The Telegraph.

"Усещането е все едно сме в затвор със строг режим: постоянен психологически натиск, нямаме възможност да се свържем със семействата си, прекъснаха връзката, забраниха мобилните телефони", разказва друг работник.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Берлин: Иран да отвори Ормузкия проток и да се откаже от ядрената си програма

Берлин: Иран да отвори Ормузкия проток и да се откаже от ядрената си програма

„Подчертах, че Германия подкрепя договорено решение“, написа Вадефул, цитиран от АФП 

Украинският удар по Перм: изпепелени са 70% от нефтопомпена станция, показват сателитни снимки

Украинският удар по Перм: изпепелени са 70% от нефтопомпена станция, показват сателитни снимки

Според източници от украинските специални служби са горели почти всички резервоари за съхранение на нефт.

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Той подчерта, че ако след изборите са били първа или втора политическа сила, вероятно е нямало да се случи разделението