20 Май, 2026

Руският посланик в Сърбия: Ескалацията в Косово цели упражняване на натиск върху Сърбия

Руският посланик в Сърбия: Ескалацията в Косово цели упражняване на натиск върху Сърбия

Той обвини Запада в едностранчивост

Руският посланик в Белград Александър Боцан-Харченко заяви, че изострянето на отношенията между Сърбия и Косово има за цел да упражни натиск върху сръбския президент Александър Вучич по въпроса за независимостта на Косово. Според него ЕС е заел едностранна позиция. 

Според него Европа пренебрегва основния документ на Съвета за сигурност на ООН по тази тема и ключови споразумения за сърбите, целящи да гарантират техните права - преди всичко споразумението за създаване на общност от сръбски общини.

"Става дума за използване на геополитическите обстоятелства в тази ситуация в Европа, а Косово е част от цялата верига - да се реши веднъж завинаги косовският въпрос по антисръбски начин, да се осигури независимост и да се принуди президентът Вучич да признае Косово. В този случай има и насилствено окупиране на Косово", заяви руският посланик в ефира на телевизионния канал "Россия 24".

Според него европейските политици правят изявления само по адрес на Белград. Той добави, че Прищина подготвя провокации, за да обвини сърбите.

В събота косовските сърби издигнаха барикади по пътищата в северната част на провинцията заради задържането на бившия полицай Деян Пантич от косовските власти. Пантич, който заедно със сръбски полицаи от службите на Министерството на вътрешните работи в северната част на провинцията подаде оставка през ноември, беше задържан в събота на контролно-пропускателния пункт Ярине на входа от Централна Сърбия по подозрение в "тероризъм".

Протестиращите разпънаха палатки през нощта, за да пазят барикадите. Полицията на контролно-пропускателния пункт Ярине блокира входа на провинцията за автомобили и пешеходци от Централна Сърбия към северната част на провинцията.

Бойци от специалното подразделение на "Министерството на вътрешните работи" на Косово в неделя нахлуха и окупираха съоръжението на язовир Газиводе, откъдето премахнаха сръбските знамена. То е основното водохранилище за намиращата се там водноелектрическа централа.По-голямата част от езерото се намира в община Зубин Поток, която е населена предимно със сърби, както и три други окръга в северната част на провинцията. Сръбският президент Александър Вучич призова албанците и сърбите да запазят мира в Косово и Метохия, като подчерта, че косовските сърби не са виновни за сегашното нарастващо напрежение в областта.

"Всичко говори и директно показва, че целта на постигнатите споразумения е само да прикрият подготовката и усилията на Прищина за окупиране на сръбските райони на Косово", твърди Боцан-Харченко.

По думите му Прищина "явно и нагло разчита на твърда, груба сила и изпраща все повече сили за сигурност във въпросните райони“. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Вучич се похвали, че заминава на посещение в Китай след Тръмп и Путин

Вучич се похвали, че заминава на посещение в Китай след Тръмп и Путин

Сръбският президент заяви, че смята това пътуване за връх в кариерата си, защото посещава Пекин след президента на САЩ и руския лидер

Русия удари Украйна с ракета, натоварена с високорадиационен уран

Русия удари Украйна с ракета, натоварена с високорадиационен уран

Става въпрос за фрагменти от ракета „въздух-въздух“ Р-60, които бяха открити близо до Камки. Следователите на СБУ провеждат досъдебно разследване на този инцидент като военно престъпление.

Пентагонът съкращава бойните си бригади в Европа от четири на три

Пентагонът съкращава бойните си бригади в Европа от четири на три

Американския вицепрезидент Джей Ди Ванс беше заявил на 19 май, че планираното разполагане на 4000 войници в Полша е било отложено, а не отменено