20 Март, 2026

Руският върховен съд отказа за втори път да разгледа жалбата на критика Кара-Мурза

Руският върховен съд отказа за втори път да разгледа жалбата на критика Кара-Мурза

Владимир Кара-Мурза

Руският Върховен съд отложи разглеждането на жалбата на известния критик на Кремъл Владимир Кара-Мурза срещу присъдата му от 25 г. лишаване от свобода, която излежава в наказателна колония в Сибир. Той настоя опозиционерът да присъства лично в съдебната зала въпреки "притеснителното му здравословно състояние", за което съобщи адвокатката му, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Това става ясно от изявлението пред журналисти на неговата защитничката Мария Ейсмонт след днешното закрито заседание.

"Притеснителното му здравословно състояние" прави пътуването от наказателната колония в Омска област до Москва опасно, обясни Ейсмонт. По думите ѝ довеждането на Кара-Мурза в съда може да отнеме "до един месец", понеже той трябва да пропътува 2700 километра.

Трансферите на задържани обикновено се извършват с влак.

Върховният съд за втори път отлага разглеждането на жалбата на Кара-Мурза, който през април м.г. бе осъден на 25 г. затвор по обвинение в "държавна измяна" и разпространяване на "лъжлива информация" за руската армия, припомня АФП.

В момента опозиционерът е поставен в единична килия и ще остане в изолация поне до 26 май. И не е виждал нито един от затворници от пристигането си в Омск" през септември, посочи неговата адвокатка.

42-годишният Кара-Мурза има руско и британско гражданство. Той страда от здравословни проблеми, произтичащи най-вече от двете му отравяния през 2015 и 2017 г., зад които според известния критик на Кремъл стоят руските власти.

Адвокатите му настояват за анулиране на присъдата му поради липса на доказателства за извършено престъпление.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Не искам примирие с Иран!  Буквално унищожаваме противника

Тръмп: Не искам примирие с Иран! Буквално унищожаваме противника

Американската армия може да „неутрализира“ остров Харг - ключов петролен център за Иран - „по всяко време, ако президентът Тръмп даде заповед“, заяви говорителката на Белия дом Анна Кели

Великобритания разреши на САЩ да използват нейни бази за удари по Иран 

Великобритания разреши на САЩ да използват нейни бази за удари по Иран 

Британските министри обсъдиха на съвещание днес ситуацията в Иран и блокирането на Ормузкия проток, се казва в изявление на правителството.

Z-блогърът Иля Ремесло, който призна, че Путин е „военен престъпник и крадец“, вече е в психиатрията

Z-блогърът Иля Ремесло, който призна, че Путин е „военен престъпник и крадец“, вече е в психиатрията

"Може би най-логичният ход. В случай, че вашата циркова маймунка е излязла от контрол и започне да бълва революционни лозунги“, пише блогърът Александър Картавих