10 Юли, 2026

Руското министерство на отбраната отрича Турция да е нанасяла удари върху сирийските сили в Идлиб

Руското министерство на отбраната отрича Турция да е нанасяла удари върху сирийските сили в Идлиб

Турските самолети не са нарушили държавната граница на Сирия и не са нанасяли удари по позициите на сирийските правителствени сили. Това се посочва в съобщение на Руския център за помирение на враждуващите страни (част от Министерството на отбраната), предава TACC. "Турските военновъздушни сили не нарушиха държавната граница на Сирия, нападения върху позициите на сирийските войски не са регистрирани", се казва в изявлението.

Отбелязва се, че турски войници в действителност са попаднали под обстрела на сирийските правителствени сили в Идлиб. Силите на Дамаск са искали да ударят позиции на въоръжената опозиция, но понеже турската страна не е предупредила Русия за движението на своите войски, те също са попаднали под обстрел. "Подразделения на турските войски през нощта на 2-ри срещу 3 февруари, без предизвестие за руската страна, извършиха движение в зоната за деескалация на Идлиб и попаднаха под обстрел от сирийските правителствени сили, които се целиха по терористите в района западно от село Саракиб", се казва в съобщението.

Руският център за помирение на враждуващите страни в Сирия също потвърди информацията, че няколко турски войници са ранени в резултат от ударите по позициите им в зоната на деескалация, но според техните данни няма загинали. "Според наличната информация, няколко турски войници са ранени. Взети са мерки за евакуацията на ранените на турска територия", казаха от центъра. Отбелязва се, че „непрекъснато се поддържа комуникация между руската страна и турското командване“ в зоната за деескалация.

Според Министерството на отбраната на Турция на 3 февруари са убити четирима турски войници, а девет други са ранени в резултат на обстрел над позициите им в района на село Саракиб. Според Анкара, сирийската армия е извършила ударите, въпреки факта, че е била уведомена предварително за местоположението на турските сили. По-рано турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че изтребители на военновъздушните сили на Турция F-16, съвместно с артилерията на страната са нападнали около 40 цели в Идлиб в отговор на атаките на правителствените сили на Дамаск, при което са загинали четирима войници. Според него по време на въздушния удар са били неутрализирани над 30 сирийски военнослужещи. Президентът обаче не уточни дали „неутрализираните сирийци“ са представители на сирийската армия.
Сподели:
Техеран: Войната със САЩ няма да приключи с капитулация на Иран

Техеран: Войната със САЩ няма да приключи с капитулация на Иран

„Според мен само тези, които са готови за война, могат да преговарят с Америка“

Властите в Сибир към руснаците: Не карайте коли, работете от вкъщи, пестете енергия

Властите в Сибир към руснаците: Не карайте коли, работете от вкъщи, пестете енергия

Кризата с горивата обхвана почти всеки ъгъл на Русия - към момента само един от 89-те региона на страната не е въвел енергийни ограничения

Израелски лекар е спасил живота на Ердоган по заръка на "Мосад" и Нетаняху

Израелски лекар е спасил живота на Ердоган по заръка на "Мосад" и Нетаняху

„Този човек, който днес заплашва евреите, е жив и диша благодарение на един евреин, благодарение на един израелец, благодарение на Бенямин Нетаняху и благодарение на Давид Барнеа“

Коментари (0)