Демонстрантите скандираха "Слава на Украйна" и "Путин не е Русия"
Неформалната група "Руснаци, украинци, белоруси и сърби заедно против войната" проведе вчера в центъра на Белград протестна акция под наслов "Руснаци против войната - Ден на независимостта от путинизма и диктатурата на Кремъл", съобщи Дарик с позоваване на белградската агенция Бета.
На проявата пред хотел "Москва", на която гражданите носеха украински, сръбски и беларуски знамена и плакати с надписи, призоваващи да бъде прекратена агресията на Русия срещу Украйна, бе заявено, че Русия не е официална Москва и нейният президент Владимир Путин. Насъбралите се скандираха "Слава на Украйна" и "Путин не е Русия" и поискаха политическите затворници в Русия да бъдат освободени.
Представителят на тази неформална организация Петър Никитин заяви, че властта в Русия е узурпирала свободата на медиите, цялата икономика, изборите на всички нива и е започнала "кървава братоубийствена война против Украйна". Според неговите думи насъбралите се остро осъждат тази война и съжаляват за десетките хиляди жертви и за онези, които са били принудени да напуснат своите домове. Той пожела националният празник на Русия, 12 юни, идната година да бъде отбелязан в Русия, но без Путин.
На протеста говориха много граждани, които заявиха, че са напуснали Русия, в която, по думите им, свободата на събиране и на словото е забранена, а хората се арестуват.
Фактор
На проявата пред хотел "Москва", на която гражданите носеха украински, сръбски и беларуски знамена и плакати с надписи, призоваващи да бъде прекратена агресията на Русия срещу Украйна, бе заявено, че Русия не е официална Москва и нейният президент Владимир Путин. Насъбралите се скандираха "Слава на Украйна" и "Путин не е Русия" и поискаха политическите затворници в Русия да бъдат освободени.
Представителят на тази неформална организация Петър Никитин заяви, че властта в Русия е узурпирала свободата на медиите, цялата икономика, изборите на всички нива и е започнала "кървава братоубийствена война против Украйна". Според неговите думи насъбралите се остро осъждат тази война и съжаляват за десетките хиляди жертви и за онези, които са били принудени да напуснат своите домове. Той пожела националният празник на Русия, 12 юни, идната година да бъде отбелязан в Русия, но без Путин.
На протеста говориха много граждани, които заявиха, че са напуснали Русия, в която, по думите им, свободата на събиране и на словото е забранена, а хората се арестуват.
Още от Свят
Съдът в Гърция обави 57 души за виновни за измами със земеделски евросубсидии
Властите твърдят, че досега са разбили пет отделни групи за измами със земеделски субсидии от ЕС, арестувани са 94 заподозрени, обвинения са повдигнати на над 1100 души
Иран отново предяви претенции за контрол върху Ормузкия проток
"Безопасното преминаване през Ормузкия проток не може да бъде гарантирано без координация с Иран", заяви заместник-министърът на външните работи Казем Гарибабади
Тръмп заплаши европейски държави със 100% мита заради данъка върху цифровите услуги
По думите му, действащите търговски споразумения ще бъдат обезсилени.