Руските войски, окупирали атомната електроцентрала в Чернобил, са "разграбили и унищожили" лабораторията на обекта, твърдят украински официални лица. Държавната агенция заяви в публикация във Facebook, че в лабораторията е имало "високоактивни проби и образци от радионуклиди, които днес са в ръцете на врага". Лабораторията, чието създаване е струвало около шест милиона евро, е съдържала и "ценно аналитично оборудване", което не е било налично другаде в Европа, заяви агенцията.
Чернобил - мястото на най-тежката ядрена авария в света през 1986 г. - не е работеща електроцентрала, но все още се нуждае от постоянен персонал контрол. Руснаците я превзеха в първите дни на войната миналия месец и държаха работниците там в продължение на седмици, преди някои от тях да бъдат освободени. Бившата ядрена площадка продължава да буди голямо безпокойство, а по-рано тази седмица парламентът на Украйна съобщи, че в близост до централата са избухнали горски пожари, които са били засечени на сателитни снимки./БГНЕС, Би Би Си
Фактор
Чернобил - мястото на най-тежката ядрена авария в света през 1986 г. - не е работеща електроцентрала, но все още се нуждае от постоянен персонал контрол. Руснаците я превзеха в първите дни на войната миналия месец и държаха работниците там в продължение на седмици, преди някои от тях да бъдат освободени. Бившата ядрена площадка продължава да буди голямо безпокойство, а по-рано тази седмица парламентът на Украйна съобщи, че в близост до централата са избухнали горски пожари, които са били засечени на сателитни снимки./БГНЕС, Би Би Си
Още от Свят
ВСУ удари две ключови рафинерии в Русия, Зеленски разкрива подробности
По думите на украинският лидер дългосрочните санкции продължават и в Деня на Конституцията, с цел да отслабват Кремъл да продължава да води война
Трагедия във Франция: Пътнически самолет катастрофира, 11 са загинали
В самолета са пътували група парашутисти
Кошмарът на Венецуела: опустошителни земетресения, последици, мерки на властта
Дублетът на 24 юни т.г. се осъществява в междуплочовия регион наблизо до разломната система Сан Себастиан. Нейната последна земетръсна активация е също твърде отдавна през 1900 година