18 Август, 2026

Рюте: При разговора с Тръмп не сме обсъждали датския суверенитет над Гренландия

Марк Рюте, снимка: EPA/BGNES

„Имаме добро разбирателство, за да започнем наистина да работим по тези въпроси“.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че по време на срещата си с президента на САЩ Доналд Тръмп не е обсъждан ключовият въпрос за датския суверенитет над остров Гренландия.

Рюте, който даде интервю за предаването „Special Report with Bret Baier“ по Fox News, представи малко подробности относно предполагаемата „рамка“ за споразумение, обявена от Тръмп след разговорите му с генералния секретар на НАТО.

По-рано Тръмп написа в социалната си мрежа Truth Social, че след разговор с ръководителя на НАТО е била оформена рамката на „бъдещо споразумение във връзка с Гренландия“. Републиканецът добави, че се отказва от заявката си да наложи мита на европейските сили, които изразиха несъгласие с плановете му за контрол върху арктическия остров.

„Имаме добро разбирателство, за да започнем наистина да работим по тези въпроси“, каза Рюте. Той посочи, че предстои още много работа, преди да се стигне до реално споразумение.

„Това означава, че и двете страни се съгласихме, когато погледнем НАТО и това, което НАТО като цяло може да направи, да гарантира, че целият Арктически регион е сигурен“, отбеляза той.

Попитан дали при подобно споразумение Гренландия ще остане част от Кралство Дания, Рюте отговори: „Този въпрос повече не беше повдиган в разговорите ми тази вечер с президента“

„Той е силно фокусиран върху това какво трябва да направим, за да гарантираме сигурността на този огромен Арктически регион, където в момента протичат значителни промени и където китайците и руснаците стават все по-активни, и как можем да го защитим.“ - отбеляза Рюте.
„Това беше действителният фокус на нашите разговори“, добаив той. /БГНЕС

Сподели:
Иран е готов за настъпление, Тръмп за "страхотната идея" за американски  Ормузки проток

Иран е готов за настъпление, Тръмп за "страхотната идея" за американски Ормузки проток

По-рано днес американският президент заяви, че Иран трябва да се предаде, за да бъде прекратена войната между двете страни

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

Авторът на публикацията припомня, че настоящата война вече е един от най-кървавите конфликти на XXI век

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

По-рано беше съобщено, че те може да участват в мероприятията по случай Деня на независимостта на Украйна

Коментари (0)