Ние ще работим с Камала Харис, ще работим с Доналд Тръмп, заяви генералният секретар на Алианса
НАТО ще остане единна, независимо от това кой ще спечели изборите в САЩ, заяви генералният секретар на Алианса Марк Рюте в Берлин, докато съюзниците на Вашингтон нервно очакват резултатите от вота.
„Който и да спечели тези избори, ние ще работим с Камала Харис, ще работим с Доналд Тръмп и ще направим така, че алиансът да остане единен“, подчерта Рюте заедно с германския канцлер Олаф Шолц.
Рюте посочи, че „не се съмнява“, че който и да спечели изборите, ще продължи да подкрепя НАТО, защото това е „в интерес на Съединените щати“, предаде АФП.
Западните съюзници се опасяват, че за отбранителния съюз, създаден в началото на Студената война, предстоят бурни времена, ако Тръмп спечели изборите на 5 ноември.
Алиансът понесе удар по време на президентството на Тръмп през 2017-2021 г., когато той се закани на съюзниците за недостатъчните според него разходи.
През февруари Тръмп предупреди, че ще насърчи руснаците да правят „каквото си поискат по дяволите“ със съюзниците от НАТО, които не плащат повече за съвместна отбрана.
Междувременно Харис често посочваше забележките на Тръмп, докато обещаваше, подобно на президента Джо Байдън, да работи със съюзниците и да подкрепя НАТО.
Западните съюзници също се опасяват, че президентството на Тръмп може да означава намаляване на военната помощ за Украйна от страна на САЩ, които са двигател на подкрепата на Киев в рамките на НАТО и са най-големият му поддръжник.
Рюте заяви, че съобщенията за севернокорейски войски в Русия означават, че е важно да направим „всичко възможно, за да запазим не само евроатлантическия, но и индо-тихоокеанския регион в безопасност“.
„Това ни мотивира да се активизираме, за да направим още повече“, каза той, като определи подкрепата от страна на Пхенян като „много сериозно развитие и ескалация“.
Украинският президент Володимир Зеленски отправи искане за присъединяване към НАТО, когато наскоро представи своя „План за победа“ на западните съюзници.
Рюте посочи, че двустранните споразумения за сигурност, подписани между няколко държави и Украйна, са „мост към членство в НАТО в по-дългосрочен план“.
„Абсолютно съм убеден, че един ден Украйна ще бъде член на НАТО“, каза той.
Още от Свят
ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“
Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.
Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир
Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл
Най-голямата руска петролна рафинерия спря работа след украинска атака
Омският НПЗ се намира дълбоко в Сибир. Това е една от най-далекобойните украински атаки от началото на пълномащабната война