5 Февруари, 2026

Рюте призна, има ли НАТО „план Б“ в случай на провал на мирните преговори

Рюте призна, има ли НАТО „план Б“ в случай на провал на мирните преговори

Снимка: ЕПА/БГНЕС

До края на годината на Украйна ще бъдат доставени оръжия по програмата PURL на стойност 5 милиарда, отбеляза генералният секретар на Алианса

„План Б“ в случай на провал на преговорите между Русия и Украйна и отказ на САЩ да доставят оръжие на Украйна в НАТО няма. Това заяви генералният секретар на НАТО Марк Рютте, отговаряйки на въпрос на кореспондента на УНИАН.

„Не мисля, че трябва да мислим за план Б. Защото САЩ много последователно подкрепят Украйна, както и всички съюзници от НАТО. САЩ ни увериха, че искат да доставят на Украйна необходимото оръжие, както смъртоносно, така и несмъртоносно. Но очакваме европейците и канадците да се включат активно, когато стане въпрос за финансиране“, каза Рютте.

Той добави, че става въпрос за програмата „PURL“, по която САЩ доставят на Украйна необходимото оръжие, включително системи за ПВО Patriot и ракетите PAC-3 към тях.

„Всичкото останало оборудване и военна техника, необходими за това Украйна да остане максимално силна в тази борба, се финансират от европейските и канадските съюзници. Това е голяма програма, която започна през юли. Смятам, че до края на годината на Украйна ще бъдат доставени тези критично важни материали на стойност 5 милиарда“, добави Рютте.

По-рано президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС планира да предостави на Украйна 90 милиарда евро през следващите две години, като така ще покрие две трети от финансовите нужди на Киев. Останалото, според нея, ще бъде осигурено от международните партньори.

В същото време Politico съобщи, че Европейската комисия планира да предостави на Украйна кредит от 165 милиарда евро за сметка на замразените руски активи. По-голямата част от тези средства, а именно 140 милиарда евро, се намират в депозитара Euroclear в Белгия.

Сподели:

Коментари (0)

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

ДНП настоява за конституционни промени, които да определят сръбския език като официален, както и за приемане на закон за гражданството, позволяващ двойно гражданство без право на глас за хората, които живеят в Сърбия, но са с произход от Черна гора.

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

"Ключовата разлика в подхода на Тръмп е готовността да разговаря с всеки, което е инструмент за прекратяване на конфликти“, отбеляза вицепрезидентът на САЩ

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Още 7 деца са върнати през декември. Украйна обвинява Русия, че е отвлякла най-малко 19 000 украински деца и ги е откарала на своя територия или в окупираните от нея територии без съгласието на техните семейства или настойници