4 Май, 2026

Рюте: Украйна ще реши кога да преговаря с Русия, но трябва да е в силната позиция

Рюте: Украйна ще реши кога да преговаря с Русия, но трябва да е в силната позиция

снимка: БГНЕС

И Русия, и Китай, се опитаха да дестабилизират страните ни и да разделят обществата ни със саботажни действия, кибератаки и енергийно изнудване

Тази зима може да се окаже най-тежката за Украйна от 2022 година насам. Трябва да ѝ се даде право на отговор, ако бъде нападната. Украйна се нуждае от още ПВО системи, особено за защита на енергийната мрежа.

Това заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте след заседанието на министрите на външните работи на Алианса в Брюксел. Днес те обсъдиха кибератаките от страна на Русия и Китай по обекти от критичната инфраструктура на ЕС.

Запитан вижда перспектива за евентуални преговори с Русия, Рюте отговори, че Украйна е тази, която ще реши кога да седне на масата. Целта на разговорите на този етап е да направим така, че тя да бъде подготвена да преговаря с Путин от позицията на силата, подчерта той. 

Генералният секретар на Алианса увери, че новият команден център във Висбаден, от който се осигурява обучение и помощ за Украйна,  ще е изцяло оперативен до края на годината.

Министрите са обсъдили и последните кибератаки по инфраструктурата на ЕС:

"И Русия, и Китай, се опитаха да дестабилизират страните ни и да разделят обществата ни със саботажни действия, кибератаки и енергийно изнудване.  Днес министрите се споразумяха за активни действия в отговор на тези враждебни кибератаки. Те включват всеобхватна размяна на разузнавателна информация, повече учения, по-добра защита на критичната инфраструктура, подобряване на киберзащитата и по-категорични действия срещу руската сенчеста флота, която изнася нефт", предаде БНР.

Според Рюте отделянето на 2 на сто от БВП за отбрана вече е крайно недостатъчно. Той каза още, че днес съюзниците са разговаряли с краля на Йордания Абдула II, в т.ч. и за действията на Иран. Скоро НАТО планира да открие офис за свръзка в кралството.

Сподели:

Коментари (0)

„Проект Свобода“: САЩ се готвят да пробият иранската блокада в Ормуз

„Проект Свобода“: САЩ се готвят да пробият иранската блокада в Ормуз

Администрацията на Доналд Тръмп обяви операция за „освобождаване“ на блокирани кораби в Ормузкия проток, докато Техеран предупреди, че всяка намеса може да наруши крехкото примирие и да доведе до нова ескалация в региона

Бивш „кмет на Америка“ отново в болница след серия от скандали и здравословни проблеми

Бивш „кмет на Америка“ отново в болница след серия от скандали и здравословни проблеми

Руди Джулиани е в критично състояние, американският президент излезе с извънредно послание - „истински боец и най-добрия кмет в историята на Ню Йорк“

Шолц: „Свръхдържавата“ Русия не успя да завладее Украйна

Шолц: „Свръхдържавата“ Русия не успя да завладее Украйна

Той изрази увереност, че след решаването на „някои въпроси“ в крайна сметка Украйна ще стане част от Европейски съюз