В лагера, създаден от отец Иван до язовир Огоста край Монтана, има риск от възникване и разпространение на заразни заболявания сред лагеруващите деца. Това е констатацията от направената на 17 юли проверка на експерти от Регионалната здравна инспекция - Монтана.
В импровизирания лагер не се спазват здравно хигиенните и противоепидемичните изисквания, съобщи директорът на инспекцията д-р Елена Борисова. Нейните служители са установили, че в местността „Пръчов дол“ живеят 42 деца от 8 до 16 години. Те нямат осигурена течаща вода. Пият минерална или сондажна вода, налята от водоизточник в града в туби от 10 и от 16 литра. Със същата се и мият, и готвят. За тоалетна се използва изкопна яма, покрита с дъски и оградена от четирите страни с одеяла. Банята е оградена с ламарини, върху които има пластмасов бидон. Отпадъците се събират в полиетиленови пликове, натрупани на 3 метра от палатката-хранителен склад. Наличните продукти в него се съхраняват при неподходящи условия и температура. Няма осигурен хладилник. Яйцата и други бързо развалящи се продукти са на открито.
В лагера се отглеждат кози и крави, за да има мляко за консумация на децата. Децата нямат осигурено медицинско обслужване, както и зареден шкаф или аптечка за оказване на първа медицинска помощ. Няма и дезинфекционни средства. В т.нар. „лагер“ не са осигурени необходимите условия за отдих и хранене на децата.
Докладът от проверката на Регионалната здравна инспекция ще бъде изпратен до областния управител, кметът на общината, полицията, службата по безопасност на храните, отдел „Закрила на детето”.
Фактор
В импровизирания лагер не се спазват здравно хигиенните и противоепидемичните изисквания, съобщи директорът на инспекцията д-р Елена Борисова. Нейните служители са установили, че в местността „Пръчов дол“ живеят 42 деца от 8 до 16 години. Те нямат осигурена течаща вода. Пият минерална или сондажна вода, налята от водоизточник в града в туби от 10 и от 16 литра. Със същата се и мият, и готвят. За тоалетна се използва изкопна яма, покрита с дъски и оградена от четирите страни с одеяла. Банята е оградена с ламарини, върху които има пластмасов бидон. Отпадъците се събират в полиетиленови пликове, натрупани на 3 метра от палатката-хранителен склад. Наличните продукти в него се съхраняват при неподходящи условия и температура. Няма осигурен хладилник. Яйцата и други бързо развалящи се продукти са на открито.
В лагера се отглеждат кози и крави, за да има мляко за консумация на децата. Децата нямат осигурено медицинско обслужване, както и зареден шкаф или аптечка за оказване на първа медицинска помощ. Няма и дезинфекционни средства. В т.нар. „лагер“ не са осигурени необходимите условия за отдих и хранене на децата.
Докладът от проверката на Регионалната здравна инспекция ще бъде изпратен до областния управител, кметът на общината, полицията, службата по безопасност на храните, отдел „Закрила на детето”.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци